Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások

Nyelvtani elmélkedő

Szerinted mennyire fontos a helyesírás a fórumban?

Nagyon fontos 33% 33% [ 13 ]
Nem baj, ha valaki ejt 1-2 hibát 53% 53% [ 21 ]
Nem érdekes a helyesírás, csak olvashtó legyen 10% 10% [ 4 ]
Nekem nyolc 2% 2% [ 1 ]
Összes szavazat : 39
Szerző
Üzenet
kislab
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.12. 17:41    Hozzászólás témája: Nyelvtani elmélkedő
Hozzászólás az előzmény idézésével
Kedves adminok, és mindenkin! Az ebben a témában elkezdett nyelvtani vitát szerintem itt folytassuk, mert nem a fent említett témához tartozik.

A hozzászólás legutóbb kislab által 2007.08.15. 08:35-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.12. 18:40    Hozzászólás témája:
Engem speciel nem zavar, ha valakinek tűrhetően rossz a helyesírása.

Idézet:

...Én meg általába majdnem mindent rövid ékezetel írok. De szerintem kilehet olvasni hogy az ö, ü vagy ő, ű....
Evvel egyetértek. Az hogy valaki ékezetek nélkül ír ( lehet hogy csak azért nem zavar, mert megszoktam ezt az írási módot. ) az nem jelenti azt, hogy nem tudja, hogy az "óra" szót nem így kell írni > "ora".
A másik: a modellezős fórumokon megszokott dolog, ha valaki ékezetek nélkül ír ( van akinek csak angol billentyűzete van, és nem vesz normálisat ( ne kérdezzétek, hogy miért nem, nem tudom ! ).).

Igen, a szabályzatban benne van az hogy helyesen írjunk, de ha valaki ( teszem azt ) 2-es volt egész életében helyesírásból, arra nem tudod ráerőltetni, hogy tanuljon meg mindent elölről.

Idézet:

Szabályzatot után vessző, hogy előtt vessző, és előtt vessző. Alapból elég döcögős az az első mondat.
Teljesen egyetértek. Ellenben a véleményemmel, énnekem mindig is az volt a helyesírási hibám, hogy nem mindig tudtam, hogy hol kell vesszőt tenni ( 5 -ös helyett ezért szoktam 4-est kapni ).

Idézet:

egyszerüen nem lehet mindenki 5-ös helyesírásból.

Idézet:

Igazán? Mégis miért nem?
Attól hogy te 5-ös voltál, az nem jelenti azt, hogy másnak kötelező 5-ösnek lennie helyesírásból !

Idézet:

Ahogy azt _zso2 is mondta, a cél egy közösség kialakítása, de nem mindenáron -- ha valaki nem képes alkalmazkodni az írott (!) szabályokhoz, akkor ez a hely nem neki való. Sajnálni fogjuk, de azért nem nagyon.
Ezis teljesen igaz, de azért nem kell szakcionálni mindenkit.

Idézet:

Köszi az információt, akkor valószínüleg nállam is müködni fog.
Ezt azért illene kijavítani utólag ( nem csak vitázni ! ).

És az egészhez hozzátenném, hogy én, mint admin ( a fórumomon ), nem vitatkozom, hanem IGENIS kijavítom mások helyesírási hibáit, még akkor is, ha nagyon sok dolgom van. És ezzel a módszerrel kikerültem a vitákat a fórumomon ( ha nem hiszed olvasd át az egész fórumom ! ).

Aki szerint nincs igazam, az írja le, de én nem fogom válaszra méltatni a hozzászólást.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
fberci
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.12. 19:26    Hozzászólás témája:

Thomas RC írta:

Idézet:

...Én meg általába majdnem mindent rövid ékezetel írok. De szerintem kilehet olvasni hogy az ö, ü vagy ő, ű....
Evvel egyetértek. Az hogy valaki ékezetek nélkül ír ( lehet hogy csak azért nem zavar, mert megszoktam ezt az írási módot. ) az nem jelenti azt, hogy nem tudja, hogy az "óra" szót nem így kell írni > "ora".
A másik: a modellezős fórumokon megszokott dolog, ha valaki ékezetek nélkül ír ( van akinek csak angol billentyűzete van, és nem vesz normálisat ( ne kérdezzétek, hogy miért nem, nem tudom ! ).).
Itt két külön dologról beszélünk. Az első, hogy valaki nem ír ékezeteket. Biztosan meg van rá az oka, valószínűleg nincs megfelelő billenytűzete, ajánlatos, hogy beszerezzen egyet, de hát biztos nincs abban a helyzetben, hogy éppen most tudjon valamit csinálni (vagy csak beállításprobléma van). Az ok érthető, nem hiszem, hogy bárki valaha szólt volna ilyenért. A második, hogy valaki trehányságból nem ír ékezeteket. Na, ez nem támogatandó. A konkrét esetben is erről van szó, hiszen a rövid ékezetek még mentek. Nehezebb leütni a hosszú ékezetet, vagy mi?

Thomas RC írta:

Igen, a szabályzatban benne van az hogy helyesen írjunk, de ha valaki ( teszem azt ) 2-es volt egész életében helyesírásból, arra nem tudod ráerőltetni, hogy tanuljon meg mindent elölről.
Aki világ életében kettes volt nyelvtanból, az először is szégyelje magát. Az anyanyelvét igenis megtanulhatná, mintha ez beletartozna az alapműveltségbe. Ha nem tud helyesen írni, nem tudom hogy ment át az érettségin... Ha meg netalántán még nincs abben a korban, akkor ideje megtanulnia helyesen írni, van rá lehetősége, és egyébként szüksége is lesz rá (érettségi).

Azért azt újra kihangsúlyzonám (mint azt a találkozón is megtettem :)), hogy itt nem vesszőhibákról beszélünk, nem egy-két elgépelésről, hanem tömeges hibákról/nemtörődömségről. Nem hiszem, hogy olyan gyakoriak lettek volna azok az esetek, amiknél ez fel lett róva (és ezek jelentős többségénél az értelmet is befolyásolhatta pl. a központozás). Nem szőrszálhasogatás folyik.

Thomas RC írta:

És az egészhez hozzátenném, hogy én, mint admin ( a fórumomon ), nem vitatkozom, hanem IGENIS kijavítom mások helyesírási hibáit, még akkor is, ha nagyon sok dolgom van. És ezzel a módszerrel kikerültem a vitákat a fórumomon ( ha nem hiszed olvasd át az egész fórumom ! ).
Én ezt nem tartom célravezetőnek, két okból (vagy talán többől is :)). Először is, azzal, hogy én kijavítom más hozzászólását, ő nem tanul belőle, mivel nem olvassa el újra. Másodszor pedig nekem nincs erre időm, sőt nem is feladatom ez. Ezt az indokot remélem pont te megérted az esetemben. :wink:

Szerk.: Pont most jött az élő példa. Valaki ezt támogatná? Esetleg megértette, hogy miről van szó?

Ceriak
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.12. 19:41    Hozzászólás témája:

Idézet:

Engem speciel nem zavar, ha valakinek tűrhetően rossz a helyesírása.
Most akkor tűrhető vagy rossz...?

Idézet:

Engem viszont a legkevésbé érdekel, hogy ő tudja-e, hogyan írják az órát, engem az érdekel, hogy könnyen olvasható legyen a szöveg, márpedig az o és az ó két különböző betű és hang. Egyetlen esetben vagyok hajlandó elfogadni az ékezetek hiányát, ha az illető külföldről ír. Hosszútávon persze őt sem akadályozza meg semmi, hogy beszerezzen egy magyar billentyűzetet.

Idézet:

Még mindig nem érdekel, hogy mit tanul meg és mit nem. Amit a fórumra ír, abban ne legyenek hibák. Vagy nem ír a fórumra.

Idézet:

Teljesen egyetértek. Ellenben a véleményemmel, énnekem mindig is az volt a helyesírási hibám, hogy nem mindig tudtam, hogy hol kell vesszőt tenni ( 5 -ös helyett ezért szoktam 4-est kapni ).
Mi lenne, ha leülnél egyszer a nyelvtankönyv elé, és átvennéd? És, ahogy azt már írtam: az olvasás segít. Elő kell venni valami szépirodalmat.

Idézet:

Attól hogy te 5-ös voltál, az nem jelenti azt, hogy másnak kötelező 5-ösnek lennie helyesírásból !
Miért? Ha én tudtam az lenni, akkor más is. És harmadszorra is: nem kell annak lennie. Ide viszont ne hányjon be semmit, amiben a Word hibát talál.

Idézet:

Ezis teljesen igaz, de azért nem kell szakcionálni mindenkit.
Nem is tudok róla, hogy bárkit szankciók értek volna. Legfeljebb kirívó esetben. Persze ez még változhat a jövőben.

Idézet:

1) Nem képzeli bárki is, hogy mások trehánysága miatt fogok dolgozni. Van elég dolgom így is. Arról nem is beszélve, hogy végképp ellustulnának.
2) Az én hozzászólásomba senki ne nyúljon bele az engedélyem nélkül.

Idézet:

Aki szerint nincs igazam, az írja le, de én nem fogom válaszra méltatni a hozzászólást.
Ez aztán a vitaszellem.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
kislab
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.12. 20:21    Hozzászólás témája:
A magam részéről én annyit tennék hozza az előttem írókhoz, hogy a nyelvtan nem egy olyan tantárgy, mint az ének, nem a do re mi-t kell lalázni, hanem tanulni kell. Mégpedig elég sokat. Ha előveszed a helyesírási szabályzatot, akkor nem egy nap alatt rágod át magad mind a (ha jól emlékszem) 299 szabályon. Van aki nem ér rá leülni egy könyvhöz, és azt tanulni, hogy az "e" kérdőszócskát kötőjellel kapcsoljuk az előtte álló szóhoz ... kivéve ha blablabla de ha blebleble akkor ez meg ez. Én szinte mindig 4-es voltam nyelvtanból, de ez a szerencsém, mert szerintem 3-ast kaptam volna, ha nem szedem össze magam. A másik amiről beszélni akartam, az az, hogy én évekig dolgoztam angol billentyűzeten, és egyszerűen megszoktam a betűk helyét. Gyakori hibám az, hogy ha y-t akarok írni, akkor véletlenül a z-t nyomom le, és így elég hülye szavakat tudok produkálni. A Word, amit említettél, az pedig szintén nem mindenkinél jó megoldás. Az én gépemen angol Windows van, tehát nekem angol nyelvre javítja ki a szövegemet a Word :? (emotikon után kell pont?)

Szoles
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.12. 20:22    Hozzászólás témája:
Szerintem nagyon fontos a helyesírás. De még fontosabb, hogy valaki törekedjen rá, hogy összeszedetten, és esetleg még helyesen is írjon.
Ha valaki ejt pár hibát, az még nem tragédia. De például, amikor se nagy betű a mondat elején, se írásjel a végén, vesszők sehol sincsenek, átgondolatlan, és értelmetlen a mondat, az szerintem csak egyet jelent. Azt, hogy az illető szarik az egészre. Mármint rád, akinek írja a mondandóját. De visszafelé persze nem ezt várja, hanem gyors, érthető választ, segítséget. Ez tahóság.

Az, hogy valaki nagy betűvel kezd egy mondatot, külön írja a szavakat, a végére pedig legalább egy nyamvadt pontot biggyeszt, az a minimum. A baj az, hogy aki még ennyire sem törekszik, az rendszerint másban is ennyire "igényes". És az már lehet, hogy nagyobb baj.

kislab írta:

Az én gépemen angol Windows van, tehát nekem angol nyelvre javítja ki a szövegemet a Word :? (emotikon után kell pont?)
Ha így van a mondat végén, akkor szerintem mindenképpen elé. Tehát itt a Word után. Mivel az emotikon nem betű, hanem egy kép. (Vagy mi a frász...)

A hozzászólás legutóbb Szoles által 2007.08.12. 20:28-kor lett szerkesztve, összesen 1 alkalommal.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
kislab
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.12. 20:30    Hozzászólás témája:

Szoles írta:

Mivel az emotikon nem betű, hanem egy kép. (Vagy mi a frász...)
"Az emotikon az egy kép, amin egy arc van, ami a hozzászólást író hangulatát felyezi ki."

Vizsgázom:

Mondat. :)

Így jó?

Marcee
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.12. 21:16    Hozzászólás témája:
Én Szoles véleményét osztom. Más az is, ha valaki külhoni és más ha igénytelen, ha megszerkeszted a hozzászólását, akkor meg még téged nézhet bunkónak, amiért kijavítod a háta mögött.
Az emotikon szerintem a pont után van. :roll:

_zso2
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.13. 06:53    Hozzászólás témája:

kislab írta:

A magam részéről én annyit tennék hozza az előttem írókhoz, hogy a nyelvtan nem egy olyan tantárgy, mint az ének, nem a do re mi-t kell lalázni, hanem tanulni kell. Mégpedig elég sokat. Ha előveszed a helyesírási szabályzatot, akkor nem egy nap alatt rágod át magad mind a (ha jól emlékszem) 299 szabályon. Van aki nem ér rá leülni egy könyvhöz, és azt tanulni, hogy az "e" kérdőszócskát kötőjellel kapcsoljuk az előtte álló szóhoz ... kivéve ha blablabla de ha blebleble akkor ez meg ez.[...]
Énekelni megtanulni SOKKAL nehezebb, mint helyesen írni. A helyesíráshoz sokkal kevesebb tálentum, kevesebb testi adottság kell, mint helyesen énekelni.

Ellenben, az, aki egy fórumot akar üzemeltetni (itt, ezen a fórumon jobbára ugye, ilyenek fordulnak meg), KELL, hogy legyen egy olyan alapvető elhivatotság, valamint életkor, hogy az alapműveltséghez tartozó helyesírás szabályait az ember elsajátítsa. Nem akkor kell elkezdeni megtanulni, amikor az ember leül a fórum elé, hogy egy hozzászólást megírjon, hanem az iskolapadban. Mire odáig eljut valaki, hogy fórumot üzemeltessen, addigra kellene, hogy legyen annyi elhivatottság, akarat, GERINC benne, hogy nem ad ki a keze alól igénytelen dolgot. Márpedig a helyesírás mellőzése igénytelenség. Legalább annyira bánja a szemem, mint egy villamoson egy homeless szaga az orrom.
Nem azt várjuk el, hogy VÁLASZTÉKOSAN írjon egy ember, hanem azt, hogy HELYESEN.

Hozzáteszem, néha feláll a (nem létező) szőr a hátamon, amikor belegondolok, hogy azok az emberek, akik itt kérdeznek, a saját oldalukon KÖZÖSSÉGEKET VEZETNEK! Könyörgöm, milyenné válik akkor a magyarság, ha a közösségvezetők ennyire igénytelenek tudnak lenni? Mire nevelik, hová vezetik az igénytelen emberek a többieket?

kislab írta:

[...]A másik amiről beszélni akartam, az az, hogy én évekig dolgoztam angol billentyűzeten, és egyszerűen megszoktam a betűk helyét. Gyakori hibám az, hogy ha y-t akarok írni, akkor véletlenül a z-t nyomom le, és így elég hülye szavakat tudok produkálni.[...]
Senkit nem szólnék meg érte, ha "yz-hibát" vétene, és miután ez kiderült (számára is) javítaná a hibát, neadjisten elnézést kérne a közösségtől. Sőt, még azt is messzemenően tolerálom, ha valaki ékezet nélkül ír - fentebb említett okokból kifolyólag. Ez a hiba mármár "elgépelés"-számba megy nálam, ilyen hibát én is vétek számtalant, és ha észreveszem javítom, és ha más veszi észre, és szól érte - javítom. És még köszönetet is mondok neki érte - hiszen az én épülésemre szólt!

kislab írta:

[...]A Word, amit említettél, az pedig szintén nem mindenkinél jó megoldás. Az én gépemen angol Windows van, tehát nekem angol nyelvre javítja ki a szövegemet a Word :? (emotikon után kell pont?)
Csináljon magának ez az ember egy gmail-accountot, írja meg a hozzászólásait magyar g-mail beállítások mellett annak a felületén, és engedje rá a magyar helyesírás-ellenörzőt. Vagy használjon Firefox-ot, és tegye fel hozzá a magyar szótár-at. Az ellenőrzi az összes "memo" típusú beviteli mezőbe írt szöveg helyességét!

A hozzászólás legutóbb _zso2 által 2007.08.13. 07:23-kor lett szerkesztve, összesen 2 alkalommal.

Vesta
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.13. 07:08    Hozzászólás témája:
Ha fele ilyen aktívak lennétek "szakmai" berkekben is, akkor talán választ is kaphattam volna a phpbb-s kérdéseimmel kapcsolatban (pl. resizefix topic)...

Vagy írjátok ki, hogy itt nyelvészkedés folyik, mert akkor nem fárasztom magam, hogy kérdezzek :-)

Ceriak
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.13. 07:17    Hozzászólás témája:

Idézet:

Vagy írjátok ki, hogy itt nyelvészkedés folyik, mert akkor nem fárasztom magam, hogy kérdezzek
Vigyázó szemeid a téma címére vesd; itt bizony nyelvészkedés folyik.

kislab
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.13. 07:33    Hozzászólás témája:

_zso2 írta:

Vagy használjon Firefox-ot, és tegye fel hozzá a magyar szótár-at. Az ellenőrzi az összes "memo" típusú beviteli mezőbe írt szöveg helyességét!
Kössz a tippet, fel is tettem a szótárat, remélem így is javul a helyesírásom.

Valami vállalkozó kedvű ember megszámolhatná, hogy hányszor fordul elő a "helyesírás" szó ebben a témában. Meglepő eredményt sejtek!

_zso2
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.13. 07:38    Hozzászólás témája:
24

kislab
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.13. 07:43    Hozzászólás témája:

_zso2 írta:

24
tehát átlagosan minden hozzászólásban 1.714... "helyesírás"(ez nem számít!) van.

_zso2
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2007.08.13. 08:03    Hozzászólás témája:
((Ezzel együtt az utolsó 3 hszólás törölhető - ez már OFF-topic ;) ))

Hozzászólások megtekintése:  

Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Hirdetés
Hirdetés