Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások

Copyright kérdések

Szerző
Üzenet
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 13:41    Hozzászólás témája: Copyright kérdések
Hozzászólás az előzmény idézésével
Sziasztok!

Pár éve phpbb-ztem, majd nem foglalkoztam vele, mert az oldalak, amiket csináltam abbamaradtak.

Aztán Joomláztam egy kicsit, majd azt meg azért hagytam abba, mert lassúnak és nehézkesnek éreztem azt a programot.

Egy ideje a Drupallal ismerkedek.

A kérdés: a Drupal is szabad szoftver, mint a phpBB. Ugyan azok a jogok vonatkoznak erre is? Csak mert a Drupalnál nem kötelező kitenni, hogy Drupallal készült az oldal, vagy ki fordította, ki csinálta a megjelenést.

Itt azt olvasom, hogy nem csak illik, hanem kötelező.

Én a Drupalnal és kiteszem általában, hogy Drupal és a phpBB-nél is ki szoktam tenni, de szeretnék tisztán látni, hogy ez illendőség, vagy követelmény kérdése?

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
KillBill
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.03.26. Hétfő 5:42
Hozzászólások: 2258
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 16:19    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Szerintem a phpBB-nél sem kötelező kitenni csak ajánlott, igaz nem tudom a copyright leírás mit is foglal magában mert én nem értek belőle semmit, de a kérdésedre talán az adminok tudják a pontos választ.

Megjegyzés:
    Én úgy vagyok vele, hogy nem igen érdekel, hogy kint-e kell lenni-e vagy sem.
    Én már csak azért is kiteszem mert sok sok ember vette rá a fáradságot és megírta nekünk ezt a remek fórum szoftvert és ráadásul mindezt ingyen, így a véleményem az, hogy ez a min. amit megtehetünk értük, ugyan így a szoftver fordításáért is hisz az se kis meló.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 16:49    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Én is azért teszem ki, ha kiteszem, de a Drupal óta már tudom, hogy nem abból van nekik hasznuk, hogy kitesszük a logókat, hanem abból, hogy azoknak kiépítik a rendszert, akik nem értenek hozzá.

A Drupalnál én is tettem hozzá már kicsit, mert találtam hibát a fordításban és a rendszerben magában.

Tehát annak megfizettem az árát már :-)

Jó a csaj avatarod, kár, hogy nem csaj vagy és nem olyan jó :-)

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
KillBill
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.03.26. Hétfő 5:42
Hozzászólások: 2258
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 17:58    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

A Drupalnál én is tettem hozzá már kicsit, mert találtam hibát a fordításban és a rendszerben magában.
Ezt nehéz rólad elképzelni a hozzászólásaid alapjából :shock:

Az avatar választásnak mi köze a nemhez és a kinézetnek?

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
Marcee
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2006.01.17. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2921
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 18:35    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
A phpBB GPLv2 licencet használ (Wikipedia, Szövege, Nem hivatalos fordítás).
Pluszban kéri, hogy hagyd meg a copyright szövegeket a fórum aljában, mert ezzel nem csak a fejlesztők ingyen végzett munkáját ismered el, hanem segíted a phpBB terjedését is. Ha kiveszed, akkor ugrott a támogatás.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 19:25    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
A phpBB esetében tulajdonképpen arról van szó, hogy a GPL szabadságról szól, és nem ingyenességről. Attól, hogy valami GPL valamelyik változata alatt használható, nem következik, hogy nem kérnek érte viszonzást (akár pénzben is). A phpBB esetében a kért viszonzás az, hogy kint hagyod a copyrightot.

Mellesleg, ahol nincs copyright, ott automatikusan a "Minden jog fenntartva!" feliratot kell feltételezni, és ennek megfelelően kell kezelni. Ha kint van a copyright, akkor meg annak megfelelően. Ráadásul a közhiedelemmel ellentétben a © karakter nem a "Minden jog fenntartva" szöveget jelenti, hanem annyit, hogy ott van feltüntetve a szerzői jogi üzenet. A jel után akár egy PD vagy CC licenc is állhat, és a jogi vonatkozások annak megfelelőek.

Azt is kevesen tudják, hogy a magyar jogrendszer nem ismeri a "fair use" fogalmát. Viszont az "unfair use"-t szankcionálják. Ha a phpBB azt kéri, hogy ne irtsd ki a copyright üzenetet, és te kiirtod, az "unfair use". Annak a ritka esete, amikor egy ingyenes és szabad szoftvert mégis sikerül jogsértő módon használni.

(A "te" ebben az esetben általános alany, nem konkrét személyre vonatkozik.)
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
fberci
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2005.05.28. Szombat 1:00
Hozzászólások: 7388
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 22:57    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
A kötelező copyright elsődleges célja a phpBB terjedésének elősegítése volt, ami igazából nem is a phpBB készítőinek volt jó, hanem a felhasználóknak, akik így szereztek tudomást a szoftver létezéséről. Szerintem a legtöbb ember így ismerte meg a phpBB-nek a nevét, én legalábbis biztosan. Ezért is tartom ezt személyesen jó ötletnek, mert bár az aktuális fórum üzemeltetőjének ebből haszna nemigen származik, a leendő fórumtulajdonosoknak nagy segítség lehet (és ugyebár minden aktuális fórumtulajdonos volt leendő fórumtulajdonos).

A figyelmesebbek észrevehették a múlt idő használatát az első mondatomban, ez így helyes, ugyanis majd három hete a phpBB.com-on ez a követelmény már nem él. A copyright nem fog lekerülni alulról a következő frissítéskor, csupán arról van szó, hogy aki nagyon nem akarja azt a sort meghagyni, attól nem fogják ezentúl a támogatást megtagadni. Ez az ő döntésük, ami a phpBB.com-ra terjed ki, és azért hozták, mert úgy érzik, hogy nincs már erre szükség a phpBB előremeneteléhez. Sajnos magyar viszonylatban szerintem nem tartunk itt.
_________________
Üdv.: fberci
Kereső | Szabályzat | phpBB3 telepítés/frissítés/konvertálás | Útmutatók | Olympus - phpBB3 | Kérlek, ne küldj privát üzenetet nem személyes dologgal kapcsolatban!

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 13:24    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Támogatás: honnan tudják, hogy valakinek ott van, vagy nincs (talán minden telepített rendszer titokban küld információt a központnak)?
Milyen támogatásra gondolsz? A segítség fórumokon zajlik, vagy van valamilyen magasabb szintű direkt help csapatuk?

Én eddig nem szedtem le, most is csak annyit szerettem volna, hogy rövidebb legyen, pl. 2000-2007 legyen és ne felsorolva, és az egész egy sorban, ne kettőben.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
ewhchj
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2009.05.18. Hétfő 19:37
Hozzászólások: 140
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 13:39    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

Támogatás: honnan tudják, hogy valakinek ott van, vagy nincs (talán minden telepített rendszer titokban küld információt a központnak)?
Fogalmam sincs. De erről eszembe jutott egy eset: amikor megvettem a laptopomat akkor voltak rajta ilyen béna matricák a hátulján amik valami garanciához kellettek, de túl nagyok voltak úgyhogy a felét leszedtem. Amikor elromlott a laptopom bevittem a szervízbe és kértem, hogy javítsák már meg, de a szerelő ránézett és azt mondta, hogy ez garanciálisan nem fog menni, mert lekapartam a hátuljáról a matricákat. HONNAN TUDHATTA?!?!?! Bele volt építve egy lekaparás érzékelő a laptopba ami titkos információkat küldött a központjuknak? Máig nem tudok rájönni.

avataros írta:

Milyen támogatásra gondolsz? A segítség fórumokon zajlik, vagy van valamilyen magasabb szintű direkt help csapatuk?
Fórumokon zajlik.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 13:58    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Direkt csúsztasz?

Ha felmegyek a phpbb központi fórumára kérdezni, akkor honnan tudják, hogy melyik a honlapom?

Ha mondasz példát, legyen köze a valósághoz...

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
ewhchj
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2009.05.18. Hétfő 19:37
Hozzászólások: 140
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 14:17    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Na szerinted honnan tudják?
Na jó válaszolok inkább, mert úgy látszik direkt nem akarod magadtól megválaszolni az egyértelmű dolgokat:

Onnan tudják, hogy melyik a te honlapod, hogy megadod a fórumodhoz a linket, hogy lássák a problémát.
Ha nem adod meg a linket akkor teljesen mindegy hogy a copyrightot leszedted-e vagy nem. Csak ha konkrét esetben van gyakorlati problémád akkor sokat segít, ha azt látja is az aki segít.

De most komolyan: MIT vártál mi lesz a válasz? Ezt a laptopos példát is azért hoztam, hogy megérezd a párhuzamot, úgy látszik nem sikerült.
Most nyilván tiltakozni fogsz, hogy ez csúsztatás, hiszen az egyiknél fizikailag viszed oda a laptopot a másiknál meg egy linket küldesz és herp-derp akkor ez máris nyilván teljesen más, vagy hogy az egyik szervíz a másik meg segítségnyújtás és akkor máris nincs hasonlóság.
Szerintem azért valamennyire felismerhető volt a mögöttes tartalom.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 14:55    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Sosem adom meg a fórumom linkjét. A problémát meg lehet anélkül is fogalmazni, hogy mutogatnom kellene.

Na, erre nem gondoltál, mi?!

Ráadásul sokszor localhost-on tesztelek, tehát nem is tudnám megmutatni...

Én nem szeretek ilyen stílusban beszélgetni, de amikor hülyének néznek, azt nem csípem!

Nem!!! Megint másokat nézel hülyének, jelen esetben engem: nem azért rossz a példa mert a laptop fizikailag jelen van, hanem azért, mert nem mutatok linket, azaz olyan, mintha telefonon kérnék segítséget a laptopomhoz.

Hidd már el, hogy mások is legalább annyira okosak mint te!

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Marcee
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2006.01.17. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2921
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 16:25    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

Sosem adom meg a fórumom linkjét. A problémát meg lehet anélkül is fogalmazni, hogy mutogatnom kellene.
Nem feltétlenül.

Egyébként nem gondoltam volna, hogy ebbe a mondatomba fog bárki is belekötni, nekem egyértelmű volt, hogy azoknak nincs támogatás, akik eltávolították a copyrightot ÉS segítséget kérnek a phpbb.hu/forum címen ÉS megadják a fórumuk címét.

A tárhelyszolgáltatóknál lerakott fekete, felirat nélküli szervereink miatt már nem kell aggódnod, azokat tavalyelőtt visszavontuk, mert nem győztük olyan iramban pótolni az alkatrészeiket, ahogy azokat az ottani dolgozók hordták haza ;)

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 21:35    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Vigyázz, Marcee, hasonló poénért a Farkasházyt már perelték... :D És a csillagpontokba telepített monitorokkal mi a helyzet? Azok megvannak még? :D
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Marcee
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2006.01.17. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2921
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.19. 20:12    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Ezt sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom :D

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Hozzászólások megtekintése:  

Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Hirdetés
Hirdetés