Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások

Mi van a felszín alatt

Szerinted lesz phpBB 4?

Igen, még idén 12% 12% [ 1 ]
Igen, jövőre 50% 50% [ 4 ]
Nem, már csak a 3-ast fogják javítgatni 25% 25% [ 2 ]
A phpBB már most is halott 12% 12% [ 1 ]
Összes szavazat : 8
Szerző
Üzenet
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 13:45    Hozzászólás témája: Mi van a felszín alatt
Hozzászólás az előzmény idézésével
Sziasztok!

Már 3 éve nincs újabb kiadás a phpBB-nél. Ez rosszat jelent?

Ráadásul pl. a mai trend az (pl Drupal), hogy nem html-ben vannak a file-ok, hanem mindent php generál le, amit összevet a css stílussal.

Itt, ha jól látom css nem nagyon van.

Ez változni fog, vagy nem is lesz fejlesztés és haldoklik a dolog?

Csak azért, mert nem tudom, hogy milyen konkurenciája lenne ennek az adatbázis motornak.

Egyáltalán hányadik helyen szerepel a phpBB?

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
ewhchj
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2009.05.18. Hétfő 19:37
Hozzászólások: 140
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 15:27    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Az, hogy három éve nincs újabb kiadás az egy kicsit talán erős, tekintve hogy idén márciusban jelent meg a 3.0.7-PL1.
Ha arra gondolsz, hogy a 3.0.0 jelent meg 3 éve akkor ja, igazad van, ez már nem tegnap volt, de azért azóta ezt a verziót aktívan fejlesztik (most jelent meg a 3.0.8-RC1, és elég sokan dolgoznak rajta úgyhogy 1-2 (vagy 3-4 :) ) hónapon belül itt a stable).

Ami a 4.0-t illeti, az még egy jó darabig nem fog megjelenni, most a 3.1 a fő cél, ebben a verzióban valószínűleg a felhasználói felületet nem sokat fogják piszkálni, inkább csak a motorház alatt fognak egy két nagyobb dolgot átstruktúrálni, mivel már volt "feature freeze", ezért pontosan meg is nézheted, hogy mit: http://area51.phpbb.com/phpBB/viewforum.php?f=84
Egyik sem olyan újítás amitől a feje tetejére áll az internet, de azért egy jópár dolog át fog alakulni.

Ezt követi majd a 3.2-es vonal, amiről fogalmam sincs, hogy mi lesz benne, de ez még mindig ugyanarra a kódra fog épülni mint a 3.0, bár nyilván sok minden átalakul. Hallottam olyat is, hogy ha a 4.0-ás vonal fejlesztése felgyorsul, akkor nem is lesz 3.2 hanem egyenesen jön a 4.

A 4.0-ra olyan dolgokat terveznek, hogy nulláról újraírják a kódot, az egészet symfony 2-es alapokra helyezik, automatikus frissítést építenek bele, írnak egy jól működő plugin rendszert (modok telepítése mindenféle forráskód módosítás nélkül), WYSIWYG szerkesztőt raknak bele, stb.
Ezek egyelőre még csak tervek, jó darabig nem lesz mögöttük kód és még a tényleges fejlesztési folyamat elkezdése után is baromi sok idő fog eltelni mire bétát vagy ne adj isten stabil verziót láthatnánk belőle. Nem hogy jövőre nem jelenik meg, de szerintem 1012-ben sem láthatunk majd még előzetest sem belőle.

Így gyakorlatilag a szavazásodnak egyik pontja sem áll még csak közel sem a valósághoz:
1\ Biztosan nem lesz idén phpBB 4
2\ Biztosan nem lesz jövőre sem phpBB 4
3\ Elképzelhető, hogy soha nem lesz 4-es verzió, de azért nagy valószínűséggel igen.
4\ Mivel egy egész nagy csapat fejleszti folyamatosan, ezért nagyon is él a projekt.

Ezen felül mit értesz azon, hogy

avataros írta:

Ráadásul pl. a mai trend az (pl Drupal), hogy nem html-ben vannak a file-ok, hanem mindent php generál le, amit összevet a css stílussal.
Hát itt sem a html fájlokat nyitod meg, az oldalakat a php generálja le, a stílusban lévő html fájlok csak template fájlok, ezzel az erővel lehetne mondjuk tpl is a kiterjesztésük. Ez az elv alapvetően nagyon is rendben van, nem hiszem hogy bármit változtatni kellene rajta.

avataros írta:

Itt, ha jól látom css nem nagyon van.
Akkor mi az istennyila van, ha nem css? Nem a <center> és <font> taggel oldották meg a formázást. :D

avataros írta:

Csak azért, mert nem tudom, hogy milyen konkurenciája lenne ennek az adatbázis motornak.
Ha fórum motorra gondolsz, akkor például az IPB vagy a vBulletin elterjedt, vagy az ingyenes SMF-et is sokan használják illetve aktívan fejlesztik.
Szerintem az ingyenes kategóriában a phpBB jelenleg az 1.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 16:19    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Mi az a symphoni?
Milyen szerepe van a html templatenak? Egyfajta cache?
Akkor css teljesen?

Tudod mi az ami szerintem irtózatosan el van ***** ebben a rendszerben? A jogosultságok kiosztása.
Annyira túlbonyolított és kezelhetelen ezen a felületen azt beállítani, hogy jaj. Ezt úgy kellene csinálni, hogy egy oldalon kattintgatós, rádiógombos módon, egyben látva az egészet megadni, hogy kinek milyen és merre és mi.

Borzasztó. Persze meg tudtam csinálni ezzel is az én elég összetett jogosultsági rendszeremet, de idővel nagyon nehéz tudnom, hogy hol és mit is állítottam be.

Meg az admin felületen a sok ismétlés. Mi a fenének van ugyan az a beállítás több helyen. Tök kavarás és sokkal több helyen kell végigmennem, ha biztos akarok lenni a dolgomban.

Már a jogosultságok menüelemeinek az elnevezése is zavaró, mert nem egyértelmű és ott is tele van redundanciával.

Az meg csak szépséghiba, hogy a magyar nyelvű szavak, pl. Hozzászólások, stb. el sem fér az oszlopában, rámászik a következő oszlopra. Vagy átírom pl. válaszra, vagy kereshetem, hol lehet széthúzni az oszlopot.

Próbálj ezzel egyetérteni... :-)

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
ewhchj
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2009.05.18. Hétfő 19:37
Hozzászólások: 140
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 16:54    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

Mi az a symphoni?
Milyen szerepe van a html templatenak? Egyfajta cache?
Symfony 2
Template -> nem cache

avataros írta:

Akkor css teljesen?
Most csak arra tudok gondolni, hogy nem tudod mi az a CSS.

avataros írta:

Tudod mi az ami szerintem irtózatosan el van ***** ebben a rendszerben? A jogosultságok kiosztása.
Annyira túlbonyolított és kezelhetelen ezen a felületen azt beállítani, hogy jaj. Ezt úgy kellene csinálni, hogy egy oldalon kattintgatós, rádiógombos módon, egyben látva az egészet megadni, hogy kinek milyen és merre és mi.

Borzasztó. Persze meg tudtam csinálni ezzel is az én elég összetett jogosultsági rendszeremet, de idővel nagyon nehéz tudnom, hogy hol és mit is állítottam be.

Meg az admin felületen a sok ismétlés. Mi a fenének van ugyan az a beállítás több helyen. Tök kavarás és sokkal több helyen kell végigmennem, ha biztos akarok lenni a dolgomban.

Már a jogosultságok menüelemeinek az elnevezése is zavaró, mert nem egyértelmű és ott is tele van redundanciával.
Igen, az ACP-vel sok gond van, folyamatosan javítanak rajta, pl a 3.1-ben ezek a változások lesznek:
http://area51.phpbb.com/phpBB/viewtopic.php?f=84&t=33234
Sok ismétlés azért van, mert nem egyértelmű egy funkció helye így úgy döntöttek, hogy több helyen legyen inkább elérhető.
A jogosultsági rendszer kezelése tényleg túl bonyolult.
Az ACP tényleg alapvető átstruktúrálásra szorul.

avataros írta:

Az meg csak szépséghiba, hogy a magyar nyelvű szavak, pl. Hozzászólások, stb. el sem fér az oszlopában, rámászik a következő oszlopra. Vagy átírom pl. válaszra, vagy kereshetem, hol lehet széthúzni az oszlopot.
Ez egyedül csak attól függ, hogy milyen témát használsz. A default prosilver és a subsilver2 például egészen kevés ilyen átlógást tartalmaz 1280 széles felbontáson.
Sajnos ha egy rövid angol szónak hosszú a magyar fordítása, akkor ilyen problémák mindig is elő fognak fordulni, ha a dizájn nyelvtől független, ezzel nem lehet nagyon mit kezdeni.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 17:02    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
A template jelentését tudtam eddig is, csak azt nem értem mi a szerepe itt. Ha a php generálja le az oldalak meghívásánál a kódot, hozzávéve a css beállításokat, akkor az egy statikus, halott dolog, nem? Tehát még állítani sincs miért rajta, ha valamit meg akarok változtatni az oldalon, mert nem ott történnek az események.

A symphony linket megnéztem, de csupa szar találat, már mint magyar, ezért feladtam. egy mondatban nem tudnád elmondani, hogy mi az, répa, bicikli, vagy egy bicska? :-)

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
ewhchj
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2009.05.18. Hétfő 19:37
Hozzászólások: 140
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.17. 17:31    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

A template jelentését tudtam eddig is, csak azt nem értem mi a szerepe itt. Ha a php generálja le az oldalak meghívásánál a kódot, hozzávéve a css beállításokat, akkor az egy statikus, halott dolog, nem? Tehát még állítani sincs miért rajta, ha valamit meg akarok változtatni az oldalon, mert nem ott történnek az események.
Olyan furcsaságokat tudsz mondani, hogy azt se tudjam hol kezdjek el magyarázni :?

A phpBB hasonlóan épül föl ilyen tekintetben mint a Smarty:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Smarty

Azért a modell-nézet-vezérlő paradigmák alkalmazására kicsit erős azt mondani, hogy halott dolog. Leginkább az MVC-t folyamatosan újrafelfedezik és bevezetik minden megjelenítéssel kapcsolatos nyelvben. (pl ASP.NET-nél is ez a menő újabban)

De ha megnézel bármilyen szövegszerkesztőben, hogy hogy néz ki egy template fájl a phpBB-ben akkor elég járatlannak kell lenned bármilyen webprogramozásban ahhoz, hogy ne értsd, hogy kb hogy működik és mi a szerepe.

A Symfony meg egy webalkalmazás-keretrendszer. Könnyen fejleszthetsz benne struktúrált webalkalmazásokat, kényelmes és ráadásul igen gyors.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2006.09.29. Péntek 1:00
Hozzászólások: 4377
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 15:45    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

A template jelentését tudtam eddig is, csak azt nem értem mi a szerepe itt. Ha a php generálja le az oldalak meghívásánál a kódot, hozzávéve a css beállításokat, akkor az egy statikus, halott dolog, nem? Tehát még állítani sincs miért rajta, ha valamit meg akarok változtatni az oldalon, mert nem ott történnek az események.
He? Mi van? (bocs, nem hagyhattam ki :D)

A template fájlok azért vannak, hogy ha meg akarod változtatni a fórum elrendezését (pl. akarsz egy banner képet tenni a fórum aljára), akkor ne a kismillió .php fájlban kelljen keresgélni a több ezer soros kódok között a megfelelő részt egy átláthatatlan kódhalmazban, hanem akkor azt mondom, hogy keresd meg a template fájlok között a megfelelőt és akkor ott írd át a HTML kódot (ami ugye fényévekkel átláthatóbb egy átlagember számára, mint egy pár ezer soros PHP kód, ahol elég egyetlen elírás és máris megborult az egész mindenség). A template fájlokat egyébként egy helyre szokták rakni és már a fájlnévvel is jelezni szokták, hogy a fórum melyik részéhez kapcsolódik (felhasználói vezérlőpult, fejléc, lábléc, stb.), így még csak keresgélni sem több órát a fájlok között, hogy vajon melyikben lehet a kívánt kódrész.

A css-el fogalmam sincs mit akarsz, azt nem a php dolgozza fel, hanem maga a böngésző értelmezi. Neked annyi a dolgod, hogy az oldal head részébe beírod a .css fájl elérési útvonalát, s a böngésző ezt látva megnyitja, értelmezi az ott meghatározottakat (oldal háttérszíne, betűk színe, kutyafüle, macskafüle, stb.), s azt a stílust alkalmazza az oldal forráskódjára a kliens oldalon. Tehát ismétlem, a .css fájl feldolgozása nem a szerveroldalon zajlik, hanem a kliens oldalon. Ezért is van az, hogy egyik böngészőben jól jelenik meg az oldal, másikban meg elcsúszik balra, mert a két böngésző máshogy értelmezte a css kódot. Erre egy nagyon jó példa az Internet Explorer 6. :D

A halott dologról: Ehhez annyit tennék hozzá, hogy egyáltalán nem halott dolog. Mutass olyan weboldalt, ahol a php által generált forráskód (amit böngészőből látsz) nem statikus, hanem dinamikus. Ennyi erővel az összes weboldal egy halott dologra épül, mert a kapott forráskód statikus.

avataros írta:

Tudod mi az ami szerintem irtózatosan el van ***** ebben a rendszerben? A jogosultságok kiosztása.
Annyira túlbonyolított és kezelhetelen ezen a felületen azt beállítani, hogy jaj. Ezt úgy kellene csinálni, hogy egy oldalon kattintgatós, rádiógombos módon, egyben látva az egészet megadni, hogy kinek milyen és merre és mi.
Ami azt illeti szerintem nincs ezzel semmi baj, én speciel nem akarom látni az összes csoport jogosultságait, mikor pl. csak a felhasználók jogait akarom állítani. Egyébként minél bonyolultabb valami, annál inkább szét kell választani, hogy ne egy helyen legyen az összes beállítási lehetőség, mert akkor olyan összevisszaság lenne, hogy fél órába telne mire odagörgetek és megtalálom a kívánt opciót.

avataros írta:

Meg az admin felületen a sok ismétlés. Mi a fenének van ugyan az a beállítás több helyen. Tök kavarás és sokkal több helyen kell végigmennem, ha biztos akarok lenni a dolgomban.
Ez valóban elég nagy probléma, emlékszem mikor még nem ismertem annyira a phpBB3-at, akkor úgy összekutyultam mindent az ismétlések miatt, hogy csak néztem nagyokat. Talán majd egy nagyobb kiadásban (4.x) javítani fogják.

Egyéb kérdés? :D

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 16:01    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Na, ez válasz volt, már majdnem értem.

Ha még azt elmondanád az én szintemen, hogy gyakorlatilag hogyan történik a template html-ek használata. Tehát mi a sorrend a feldolgozás során (php, template, css) és hogyan kerül bele a template oldalon változtatott dolog a végeredménybe.

És még azt, hogy tehát a php-ben is minden benne van, ami a template-ban, vagy sem. Gondolom nem, mivel ha megváltoztatom a html template file-t, az nem kerül bele a php filbe, tehát az valamikor meghívja a template beállításait, ugye?

Tehát nem is lehetne php-ban változtatni, pontosabban neked sem lenne értelme, aki profi programozó vagy.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Marcee
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2006.01.17. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2921
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 16:54    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

Meg az admin felületen a sok ismétlés. Mi a fenének van ugyan az a beállítás több helyen. Tök kavarás és sokkal több helyen kell végigmennem, ha biztos akarok lenni a dolgomban.
Mondjuk logikailag mindkét részhez is tartozhat?

Példa: téma megtekintése.
A böngésződ meghívja a megfelelő címet, ekkor a szerveren elkezd futni a fórumtémák megjelenítéséért felelős PHP kód. Az az adatbázisból és egyéb helyekről összeszedi az oldal megjelenítéséhez szükséges adatokat: a hozzászólások szövegeit, a téma címét, az oldalak számát stb. Majd fogja a megjelenés HTML fájlját és elkezdi értelmezni az abban lévő utasításokat. Az "ide rakd be a téma címét" helyére berakja a téma címét, az "ide rakd be a hozzászólásokat" helyére a hozzászólásokat, az "ide rakd a lapozót, ha szükséges" helyére az oldalszámokat, a többit változatlanul hagyja. (Ezt úgy képzeld el, mint egy formanyomtatványt. A papír a különféle rublikákkal és kipontozott részekkel a template, a PHP meg azt mondja meg, hogy hova mit kell írni.) A végeredményt pedig elküldi a böngésződnek.
Az elkezdi értelmezni a kapott választ, látja, hogy van benne hivatkozás a CSS fájlra, akkor azt is lekéri. Abban olyan utasításokat fog találni, hogy az x elem betűi legyenek ekkorák és pirosak, az y kinézete pedig kék. Szépen végiglépked így a kapott oldal tartalmán, amihez van valami formázás a CSS-ben, azt végrehajtja, és a végeredményt viszontlátod a képernyőn. (Az előző példánál maradva a CSS mondja meg, hogy a nyomtatványon a név mező 25 kocka, a lakcím két sor hosszúságú legyen, az aláírás mezője meg a jobb alsó sarokban legyen 5x3 centiméter méretben.)

A PHP-ban nincsen semmi abból, ami a templatekben van. Pont az a lényeg, hogy az oldal működéséért (PHP), szerkezeti felépítéséért (template, HTML vagy ami tetszik) és kinézetéért (CSS) felelős részek szét legyenek választva.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2006.09.29. Péntek 1:00
Hozzászólások: 4377
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 17:03    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Nem ismerem olyan mélyen a phpBB-t, mint fberci, de általánosságban kb. így néz ki a dolog:

A böngészőbe bepötyögöd a webcímet -> A szerver megkapja a kérést -> a szerver feldolgozza a kért fájlokat -> te megkapod a generált forráskódot és a böngésző megformázza a weboldalt a .css fájl alapján.

A template fájlok tartalma nincsenek bemásolva a .php fájlokba, csak meg vannak hívva a megfelelő helyen, tehát nagyon durván így gondolkodik a szerver a .php fájl feldolgozása során:

A szerver megkapja a kérést, megkezdi az index.php feldolgozását (mert ez a kezdőlap, ezt kérte le a böngésződ) -> az index.php-ben meg vagyon írva, hogy "fogd a templates/overall_header.html-t és írd ki, utána fogd a templates/index_body.html-t és tedd utána, majd fogd a templates/overall_footer.html-t és tedd a legvégére" -> az említett fájlok tartalmának egymás után pakolásából összeáll a forráskód, ez alapján jeleníti meg a böngésző az összerakott (generált) oldalt.

Nem tudom mennyire érthető így, a lényeg, hogy a megfelelő template fájlok tartalmát egymás után pakolgatja a php-feldolgozó és a végén ezekből áll össze az oldal. Ha valamit változtatsz az egyik fájlban, akkor a generálás végén már a módosított szöveget fogod látni, mert ugye akkor már a módosított fájl tartalmát fogja bepakolni a php.

Persze mindez csak egy nagyon lebutított példa, a valóságban nem csak a fájlok tartalmának lekéréséből és egymás után pakolgatásából áll egy php kód, de gondolom ezt nem kell mondanom. :)

Összefoglalva a feldolgozás sorrendje: php és template (szerver oldalon) -> css formázások alapján a kapott forráskódot a kliens oldalon a böngésző megjeleníti.

Szerk.: Látom Marcee megelőzött. :)

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.18. 17:30    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Köszönöm mindkettőtöknek, ez így tök jó leírás volt.

Mindig az index.php kezd, akármelyik oldalon is történik egy kattintás? Ezt jól értem?

A drupalnál azt javasolják, hogy sose az eredetit változtassuk, hanem csinákunk alsminket, meg hurokkal tegyük be a kódba a változtatásokat. Itt a phpbb-nél is van ilyen megoldás, vagy itt rendesen ti is az eredeti kódban változtattok, pl. template file-okat, vagy másképp?

Nem gondoltam volna, hogy pl. egy oszlop szélességét, vagy azt, hogy hány karakternyi hely van egy mezőben azt a css állítja. Azt gondoltam, hogy a php. ezek szerint, ha a magyar szavak túllógnak egy oszlopon, pl. a témáknál a Hozzászólások szó, akkor a css filejai között kell keresnem azt a részt, ahol az oszlopot tudom növelni, ugye?

Egyébként mennyire biztonságos a phpbb? A drupalról azt mondják nagyon, a joomla kevésbé, stb. A phpbb?

Ti programozók vagytok?

Ha igen: nulláról mennyi időre van szüksége általában egy embernek, hogy totál tudjon php-ben írni és úgy olvassa pl. a phpbb kódot, mint egy egyszerű újságcikket? Mert engem még zavar a sok kriszk-kraszk...

Elég régóta vezet a php programozás, nincs is riválisa, ez a csúcs, vagy hogy lehet?

Le van írva valahol, hogy az egész phpbb hogyan épül fel, melyik file miért felel, stb, vagy az titok?

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2006.09.29. Péntek 1:00
Hozzászólások: 4377
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.19. 15:10    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

Mindig az index.php kezd, akármelyik oldalon is történik egy kattintás? Ezt jól értem?
Nem feltétlenül, ha valaki belinkel egy topic.php végű linket, akkor a topic.php fog lefutni. A kezdőlapokat általában index.php-nek vagy index.html-nek szokták elnevezni és a webszerver konfigurációjában lehet meghatározni, hogy alapesetben melyik fusson le. Alapeseten azt értem, mikor csak a webcímet írod be, fájlnév nélkül a végén. Ilyenkor történik az, hogy a webszerver megvizsgálja, létezik-e index.php nevű állomány, ha igen, akkor lefuttatja. Ha nem, akkor tovább megy és megvizsgálja létezik-e index.html nevű fájl, ha igen akkor azt fogja megjeleníteni a kliensnek. Ha nem, akkor megy tovább a dolog, a webszerver konfigurációjában meghatározottakig. Maga a konfiguráció így néz ki, Apache webszerver esetén:

Kód:

DirectoryIndex index.php index.html index.htm


Ez határozza meg, hogy a szerver milyen sorrendben keresse a fájlokat (a fenti példa esetében először az index.php-t, utána az index.html-t, aztán az index.htm-t keresi), ha egyik sincs, akkor kilistázza a weboldal gyökérmappájának fájljait és mappáit vagy kiír egy szép üzenetet, hogy kezdőlap híján nincs engedélyed megtekinteni a weboldalt (403-as hiba). Utóbbi akkor szokott előfordulni, mikor nincs engedélyezve a könyvtárlistázás, de ebbe ne menjünk bele, mert újabb kilométeres sorokat írhatnék róla.

avataros írta:

Ti programozók vagytok?
Én inkább amatőr rendszergazdának mondanám magam, de biztos van itt olyan is, aki programozóként dolgozik. :)

avataros írta:

Elég régóta vezet a php programozás, nincs is riválisa, ez a csúcs, vagy hogy lehet?
Én inkább a shell scriptekben vagyok otthon, mint php-ben, ezért a php-vel kapcsolatos kérdésekre nem igazán tudok pontos választ adni. Viszont tény, hogy a php nagyon elterjedt, persze ez nem jelenti azt, hogy ez a programozás csúcsa. PHP-n kívül létezik ASP is, bár még sosem volt dolgom vele...

avataros írta:

Le van írva valahol, hogy az egész phpbb hogyan épül fel, melyik file miért felel, stb, vagy az titok?
Azt hiszem erre találták ki a phpBB3 Sourcecode Documentation-t, de fixme, ha tévednék.



A hozzászólás legutóbb Thomas RC által 2010.11.19. 20:07-kor lett szerkesztve, összesen 5 alkalommal.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
avataros
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.05.20. Vasárnap 16:42
Hozzászólások: 153
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.19. 15:40    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Kösz, szóval ha a témáknál kattintgat valaki akkor nem az indexhívódik meg, hanem a topic.php.

Kösz a linket, remélem egyszerű angol :-)

ASP? Hallottam róla, de mivel Microsoft, úgy vagyok vele, hogy olyan szar lehet mint minden amit ők csinálnak... :-)

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.19. 18:32    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
[off] Nem szívesen szólok a MS védelmében, de azért néha csinálnak jó dolgokat is. Érdekes módon főleg hardvert. ("Púpos" Natural Keyboardot használok több mint tíz éve, és tökéletesen működik még mindig, korábban három-négy évente cserélgettem a (Logitech meg hasonló) billentyűzeteket - igen, rengeteget gépelek - és egerek terén is nagyon jól beváltak a MS rágcsálók.) Sőt, a MSSE is egészen korrekt, és a Win7 is belopta magát a szívembe. Egyébként a Windowst szeretni az OpenSUSE tanított meg... :D
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Marcee
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2006.01.17. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2921
Hozzászólás Elküldve: 2010.11.19. 21:43    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

avataros írta:

A drupalnál azt javasolják, hogy sose az eredetit változtassuk, hanem csinákunk alsminket, meg hurokkal tegyük be a kódba a változtatásokat. Itt a phpbb-nél is van ilyen megoldás, vagy itt rendesen ti is az eredeti kódban változtattok, pl. template file-okat, vagy másképp?
A phpBB egyelőre Drupalos nyelven szólva core hacket használ, a 4-es verzióban ez változni fog.

avataros írta:

Nem gondoltam volna, hogy pl. egy oszlop szélességét, vagy azt, hogy hány karakternyi hely van egy mezőben azt a css állítja. Azt gondoltam, hogy a php. ezek szerint, ha a magyar szavak túllógnak egy oszlopon, pl. a témáknál a Hozzászólások szó, akkor a css filejai között kell keresnem azt a részt, ahol az oszlopot tudom növelni, ugye?
Röviden: igen. Hogy pontos legyek a mező szélességét a CSS állítja, de azt, hogy hány darab karaktert írhatsz bele már a megjelenés (a szerkezeti felépítést leíró HTML) határozza meg, elmentéskor meg a PHP ellenőrzi.

avataros írta:

Egyébként mennyire biztonságos a phpbb? A drupalról azt mondják nagyon, a joomla kevésbé, stb. A phpbb?
Nem panaszkodhatunk, a phpBB2 óta sokat fejlődött ez a terület is. A legtöbb kódbeli biztonsági hiba most már csak a nem megfelelő minőségű MOD-okból származhatnak. Ezekről is írtam már ebben a két témában: Fórum könyvtárainak elérése avatatlannak és Hogyan lehet védekezni hackelés ellen?

avataros írta:

Ti programozók vagytok?
Elég vegyes a felhozatal, van itt mindenféle foglalkozású ember és sok diák is. Biztos találnánk programozót is, ha nagyon keresnénk.

avataros írta:

Ha igen: nulláról mennyi időre van szüksége általában egy embernek, hogy totál tudjon php-ben írni és úgy olvassa pl. a phpbb kódot, mint egy egyszerű újságcikket? Mert engem még zavar a sok kriszk-kraszk...
Ez nagyban függ attól is, hogy az illető mennyire járatos a számítástechnikában. Ismer-e valamilyen programozási nyelvet, és ismeri-e konkrétan a PHP-t (ezen a nyelven íródott a phpBB). Ez is olyan, mint a nyelvtanulás, az első idegen nyelvet mindig nehezebb megtanulni, mint a rákövetkezőket.
Ha már tud valamilyen nyelven programozni, ismeri a programozás elméleti alapjait, akkor a PHP-t már könnyű olyan szinten elsajátítania, amivel már nagyjából el tudja dönteni a phpBB kódjáról, hogy mit miért csinál.
Persze ott van még a HTML és a CSS, nem hátrány, ha ezekhez is ért valamilyen szinten, és az SQL is, ami az adatbázis kezeléséhez szükséges.

avataros írta:

Elég régóta vezet a php programozás, nincs is riválisa, ez a csúcs, vagy hogy lehet?
Weboldalak készítésénél általában 3 fő jelölt szokott lenni: PHP, ASP.NET, JSP (vannak még egyéb nyelvek is, mint Python, Perl, Ruby stb, de ezeket most hagyjuk). Könyveket lehetne megtölteni az egyes nyelvek mellett és ellen szóló érvekkel, nem is igazán ismerem a többit, ezért nem mennék bele, de itt is érvényes az "adott feladathoz a megfelelő eszközt" elv. Mindegyiknek megvan a maga előnye, hátránya, bevett szokása, eszközkészlete.
Ezek közül a PHP a legnépszerűbb, legelterjedtebb. Ingyenes nyelv (nem csak a PHP, az előbb felsoroltak közül majdnem mindegyik), és szintén ingyenes eszközökkel is ki tudsz alakítani egy működő, teljes értékű webszervert (értelemszerűen csak a programkörnyezetet, a "vas" árát nem tudod megspórolni), tárhelyet is könnyebb és olcsóbb találni hozzá, mint a többihez. Elterjedtsége miatt nagyon sok dokumentáció, eszköz és kész komponens érhető el, szinte nincs olyan dolog, amire ne lehetne találni már létező megoldást. Könnyen is tanulható, sok dologban engedékeny, és ez sajnos lehetőséget ad a gányolásra is.
Nem érdemes egyik nyelvet se lenézni, eltérőek, de hozzáértéssel mindegyikben lehet nagyon profi dolgokat készíteni.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Hozzászólások megtekintése:  

Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Hirdetés
Hirdetés