Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások

3.0 kontra 3.1

Szerző
Üzenet
Ragadozo
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2008.05.08. Csütörtök 18:26
Hozzászólások: 638
Hozzászólás Elküldve: 2016.10.27. 09:32    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Pont ezen bosszankodom én is, hogy egy végtelen egyszerű feladat elintézése is milyen nagy munkával jár ahhoz képest, hogy a 3.0-ban milyen egyszerűen megoldható volt.

A fiam küldött a minap egy cikket egy angol oldalról.
Szabad fordításban a lényege:
  • Ha szeretnél egy egyszerű, jól működő közösségi fórumot, válasszad a MyBB-t.
  • Ha szeretnél egy olyan stabil, jól működő fórumot, amelyet egy hatalmas közösség használ, egy rakás kész funkcióval, és elvileg végtelen lehetőségekkel, akkor válasszad a phpBB3-at.
  • Ha szeretnél egy nagyon profi közösségi fórumot, akkor válasszad a phpBB3.1 - 3.2-őt, és akkorát szívsz, mint a torkosborz.

Írja a fiam, hogy a phpBB3.1 lett az egyik technikailag legjobb fórum motor, viszont a statisztikai adatok szerint azoknak, akik átálltak a 3.1-re, már mintegy 64%-uk visszaállt a 3.0-ra.
Ugyanakkor a phpBB group görcsösen ragaszkodik a megkezdett tematikához, és ezt az utat szeretnék tovább folyítatni, miközben a phpBB fórum népszerűsége nagy lejtőn halad.

Programozói szakértők szerint az a legnagyobb baj az új fórum-motorral, hogy lassan profi programozói tudás kell kisebb-nagyobb egyéni módosítások végrehajtásához, miközben éppen attól lett ennyire népszerű a phpBB3.0, hogy kezdő, vagy kevésbé gyakorlott programozói tudással is már viszonylag könnyen lehetett saját ízlés szerint alakítani a fórum kinézetét és működését.
Egyes vélemények szerint ha ezen az úton halad tovább a phpBB3.1 - 3.2 - esetleg a 4.0, akkor alig 5 éven belül lesz egy olyan nagyon profi fórum motor, amelyik nem lesz népszerűbb az SMF-nél.
Ugyanis a mai egyre szaporodó, és egyre népszerűbb közösségi hálók tömegében azok, akik kellő programozói tudással rendelkeznek, ezekben a közösségi hálókban kívánnak inkább tevékenykedni, és nem fognak egy sok munkát igénylő fórummal bajlódni.
Azok meg, akik kezdő, vagy kevésbé gyakorlott szinten hobbiból űzik a programozást, nem fognak használni egy olyan fórumot, amelyiket csak felteszik, de kezdeni nem tudnak vele semmit, csak max. használni olyannak, amilyen, mint egy átlagos felhasználó.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Mykee
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2005.08.29. Hétfő 1:00
Hozzászólások: 814
Hozzászólás Elküldve: 2016.10.27. 10:43    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Nekem szintén ez a gondom. Példaként felhozhatom a "Re:" tag kivételét (amit máig nem értek, miért nem lehet kikapcsolni admin szinten), vagy egy hasonló, egyszerű módosítást:
- 3.0-ában ha nem a legelső topik hozzászólás volt, letiltottam egy IF-fel a címet a módosítások ellen: ha első komment, engedd, ha nem, tiltsd. Ennyi.
- 3.1-ben erre írtam egy akkora extensiont, ami sokszoros kódolás volt a korábbihoz képest. Ha már ennyit kódoltam, tettem bele ki és bekapcsolási funkciót is admin felületre, de a háttérben egy jQuery hívással lehet ezt csak elintézni - utólag. Tehát a renderelésnél (ami gyorsabb és biztonságosabb lenne) már nem tudok belenyúlni a mező tulajdonságába.
A Symphony kód meg nekem máig magas, hiába próbálkoztam extensionök írásával (ld. itt másik topik).

A gondom ott van, hogy dec. 31-ével nem jön semmilyen frissítés a 3.0 motorra. A szolgáltató alig várja, hogy dörzsölje a kezét: ha nem frissíted a motort, lezárjuk az oldalad, mert beengedi a hackereket. Mivel a tárhelyszolgáltató érthető okokból védi a szerverét, innentől nincs más hátra, mint előre.
Viszont sok olyan extension hiányzik, amit mai napig használunk (pl. topik jelszavazás, ami lényeges, mert átállás után nyitottak lesznek a topikok!), illetve van pár spec MOD, amit anno én írtam meg, de extensionné alakítani már horror lenne (persze KillBill mesterhez képest még így is kispályás vagyok, hiszen ő a Meghívóval és az Árkád MOD-okkal hatalmas előrelépést tett a PHPBB funkcionális irányaiba, aranyba a nevét!).

Szóval jön az év vége és aztán? Szolgáltató kikapcs és annyi? :shock: Emiatt kezdek parázni. Viszont ha már át kell állni, mennék 3.2-re, de az még nem jött ki. Viszont 3.1 és 3.2 között nem látok szinte semmi különbséget, ezért is érdeklődtem, hogy van-e valami hatalmas változás, mint a 3.1-re való áttéréskor volt? :roll:

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Ragadozo
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2008.05.08. Csütörtök 18:26
Hozzászólások: 638
Hozzászólás Elküldve: 2016.10.27. 11:38    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Mondjuk én az ilyen szolgáltatótól már régen elhúztam volna, még akkor is, ha haver. :)
Másik tárhely, viszem a domaint, átmásolom az egészet egy éjszaka alatt, amikor szinte senki nincsen fenn, és a felhasználók észre sem veszik.
De hát ezt te is tudod pontosan .... :)

Nincsen olyan olyan oldal, amit ne lehetne feltörni, csak idő kérdése.
Ha még a Pentagon, meg a CIA szervereit is fel tudják törni, akkor egy szolgáltató mit akar egy kis közösségi fórumtól??? Ez szánalmasan röhelyes mentalitás.

Csak egytlen példa a sok közül: teknosforum.com
Mind a mai napig fut probléma mentesen, rendeltetés szerűen, az ottani felhasználók megelégedésére.
Pedig phpBB2 alatt megy (még mindig), és már hány éve!!.

Én úgy ahogy, de a phpBB3 kedviért anno. megtanultam php-ben programozni, bele kóstoltam a JavaSript és a jQurey rejtelmeibe, mert néha szükség volt rá.
A mostani tudásom arra elég, hogy ha szeretnék valamit megváltoztatni, vagy egyszerűbb új dolgot készíteni a fórumon belül, arra elegendő. Nem biztos, hogy mindig a legjobb vagy legelegánsabb megoldást választom, esetleg egyes dolgok "házibarkács munkának tűnnek", de stabilan működnek.

Csak azért, hogy a jelenlegi fórumok "frissüljenek", biztos, hogy nem fogom beleásni magam az extensionok rejtelmeibe, vagy a Symphony és a jQuery magas szintű elsajátításába.
Csak pusztán azért, hogy ezek a "kis" fórumaim "menőbbek" legyenek. Mert ezeket egyébként másra biztos, hogy nem használnám.

Nekem például a terra-kert fórumon olyan egyedi fejlesztések vannak, amelyek szerintem egyetlen phpBB fórumon sem találhatók meg. És legalább egy tucat, ha nem több.
Ezeket áttenni 3.1.x, vagy 3.2.x-re még egy nagyon profi programozónak is jó pár napi (vagy több heti) munkájába tellne.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
pstvfan
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.07.30. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 1542
Hozzászólás Elküldve: 2016.10.31. 16:47    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

Mykee írta:

Viszont 3.1 és 3.2 között nem látok szinte semmi különbséget, ezért is érdeklődtem, hogy van-e valami hatalmas változás, mint a 3.1-re való áttéréskor volt? :roll:
3.2-n a legtöbb extension működik, szóval ebből a szempontból valamivel kisebb a változás, mint 3.0 és 3.1 között (amennyiben ez a kérdés).

Mykee írta:

Feltettem a 3.2 RC1-et és nézegettem, hogy milyen újdonságok lehetnek benne (mert nem találtam feature listát a hivatalos oldalon). Ahogy átfutottam az admin felületet, szinte semmi különbséget nem találtam a 3.1 sorozathoz képest. Motorban gondolom kalapáltak valamit, de feature-öben nem látok szinte semmi pluszt. Vannak vagy nagyon elrejtették őket? Fejlesztési szempontból láttam, hogy vannak optimalizálások (pl. eltérő szintaktika), csak "tudásilag"...?
A teljesség igénye nélkül:
  • Új telepítő rendszer, amennyiben használtad a fájl frissítőt is, akkor ott lesz egy új opció, ami egy kicsit jobban automatizálja azt, feltéve, hogy a szerver beállítasid engedik a fájlok módosítását
  • PHP7 támogatás
  • Új BBCode feldolgozó rendszer
  • Némi ráncfelvarrás prosilver-hez
  • Javított értesítési rendszer
  • Idézetek linkelnek az idézett post-ra
  • reCaptcha támogatás alapból
  • Egyéb kisebb-nagyobb javítások, fejlesztések különböző rendszerekben, főleg a futás idő javítása érdekében

_________________
<M>

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Mykee
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2005.08.29. Hétfő 1:00
Hozzászólások: 814
Hozzászólás Elküldve: 2016.10.31. 21:39    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Köszönöm a részleteket! :)
- Fájl frissítőt nem használtam, tiszta telepítőt próbáltam lokális gépen, úgyhogy ez a jövő kérdése marad számomra, hogy miként fog működni.
- A PHP 7 támogatásnak örülök, haladni kell a korral, ideje lenne már nézegetni nekem is, bár inkább dizájnnal (CSS/HTML/jQuery) foglalkozom inkább. :)
- A BBCode is érdekesen hangzik, de ahogy néztem, a smiley rendszer nem változik. Bár itt vettem észre, hogy topikikon csomagok is importálhatók, ami érdekes lehet.
- a Prosilver felvarrást még nem néztem, bár nekem ott minden tök új lesz, eddig subsilveres voltam. Bevallom, most már én is azt gondolom, hogy eljárt felette az idő, bár szerettem, nekem a prosilver mindig komplikáltabbnak tűnt - ki tudja, miért?
- Az értesítési rendszerben egy dolog érdekel, amit hiányoltam: ha valaki belép az oldalra, lehet-e push értesítést kapni, ergo: egy sávban felvillanjon pár másodpercre, hogy xy belépett. Amolyan ajax értesítőnek. Kis forgalmú oldalakon hasznos lehet.
- Az idézetek linkelnek a postra dolog is érdekel, mert az egyik oldalamon lecseréltem anno az idézetet csak egy hivatkozásra (ne foglalja a postban az idézet a helyet). Kissé komplikált volt anno, majd ezt megnézem.
- a reCaptcha nem volt már alapból a 3.0 utóbbi verzióiban is? Vagy csak a 3.1-ben? Találkoztam már vele... :roll:
- a gyorsulást meg szívesen látja mindenki :)

Az is becsülendő, hogy az extensionök jó része menni fog, bár amit olvastam, pár funkciót és szintaxist érint majd azért a változás.
Még egyszer köszönöm, ezek alapján nekiesek még átnézni!

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Ragadozo
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2008.05.08. Csütörtök 18:26
Hozzászólások: 638
Hozzászólás Elküldve: 2016.10.31. 22:28    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
A reCaptcha ha jól emlékszem, a 3.0.7 PL1-ben jelent meg ( vagy a 3.0.6-ban(??) ).
De akkor még nem nagyon használták, mert a Captcha még nagy divat volt, nagyon menőnek nézett ki az oldalon.
De aztán már annyira túlvariálták, hogy a szemüvegeseknek, gyengénlátóknak egyszerűen esélyük sem volt némelyik karaktersort visszaaadniuk. Én szemüveges vagyok, és mind a mai napig utálom azokat az oldalakat, amelyek még mindig ezt használják. :)

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
pstvfan
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.07.30. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 1542
Hozzászólás Elküldve: 2016.11.01. 10:38    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Hát lehet a reCaptcha2 a hivatalos név, szóval az a google capctha amin csak egy checkbox van.
Smiley-khoz még annyit, hogy van emoji support ami új a 3.2-ben.
_________________
<M>

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Ragadozo
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2008.05.08. Csütörtök 18:26
Hozzászólások: 638
Hozzászólás Elküldve: 2016.11.25. 21:44    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Csak unalmamban írogatok, hogy néha legyen itt is egy-két hozzászólás. :)

Érdekességnek:
A phpbb 3.0 verzió 2007 karácsonya előtt jelent meg.
    A 3.0.x Általános kérdések és válaszok témában két évre rá már 850 - 870 téma volt nyitva (alsó hangon átlag napi több, mint egy téma)

A phpbb 3.1 verzió 2015 novembere előtt jelent meg.
    A 3.1.x Általános kérdések és válaszok témában a két év alatt 42 téma került nyitásra.


Ha figyelembe vesszük, hogy a "Social Network" oldalak (Facebook, Twitter, stb, stb) mennyi sok felhasználót elszívott a fórumozástól, akkor is brutális az érdeklődési különbség.

Van egy szűk réteg, akinek valamilyen szinten "bejött" a 3.1 - 3.2 - stb.
Bár ezek az adatok itteni, helyi jellegűek, de nagy általánosságban is mindent elmond, mert máshol is hasonló a helyzet .....

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Mykee
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2005.08.29. Hétfő 1:00
Hozzászólások: 814
Hozzászólás Elküldve: 2016.11.25. 22:22    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Ha már én is erre járok: legutóbb megnéztem az extensionöket, amiket átírtak és szükségem van rájuk. A java rendben megy a 3.2-őn is, viszont ami hiányzik: KillBill mester meghívója, a Topic password, a Blog, illetve amit írtam: egy olvasói megjelenítés a fórumból (könyvtárnak hívom). Igazából a topik jelszavas dolog lenne a legfontosabb, amit több fórumon használok, a Blog csak egy helyen van, de ott is van pár bejegyzés, a meghívó meg már alap az oldalaimon. :)
Szóval bár sok kiegészítés megvan már (ajax chat, latest topics, RE: kikapcsolása - ezt más is megírta), azért a lényegesebbek még hátra vannak, hogy átálljak.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Hozzászólások megtekintése:  

Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Hirdetés
Hirdetés