Miért szeressük / ne szeressük a copyright-ot

Szerző
Üzenet
Ceriak
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2005.06.14. Kedd 1:00
Hozzászólások: 1080
Hozzászólás Elküldve: 2007.09.10. 20:25    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Nem tudom, mi a gond az évszámokkal. Ennyire felborítja a gondosan felépített designt...?

Idézet:

Az infót egyébként egy angol nyelvű, szerzői joggal foglalkozó oldalról szedtem (sajnos már nincs meg a linkje), elképzelhető, hogy a magyar szabályozás megenged más formátumot is.
Tudtommal a magyar könyvkiadói gyakorlat szerint a jogtulajdonos kerül a copyright jel mögé és utolsó az évszám. De ezt egy volt nyomdásznak jobban kéne tudnia :P

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2006.09.29. Péntek 1:00
Hozzászólások: 4377
Hozzászólás Elküldve: 2007.09.11. 13:28    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Nekem semmi gondom nem lenne az évszámmal, HA nem lenne felsorolva, hogy 2002,2003,2004,2005,2006,2007 ,stb. Tudom nem szó szerint így van felsorolva, de azért lássuk be: a phpbb3 copyright -jában több évszám is felvan sorolva, ami véleményem szerint felesleges, idegesítő, és hosszúvá teszi a copyrightot.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2007.09.11. 20:04    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

Ceriak írta:

Idézet:

Az infót egyébként egy angol nyelvű, szerzői joggal foglalkozó oldalról szedtem (sajnos már nincs meg a linkje), elképzelhető, hogy a magyar szabályozás megenged más formátumot is.
Tudtommal a magyar könyvkiadói gyakorlat szerint a jogtulajdonos kerül a copyright jel mögé és utolsó az évszám. De ezt egy volt nyomdásznak jobban kéne tudnia :P
Ebben bizony igazad van, mentségemre legyen szólva, hogy elég régen voltam nyomdász, és a nyolcvanas években még nem is nagyon érdekelt senkit, hogy hogyan kell a copyright-üzenetet írni. (Még a fénymásolók is ritkák voltak, és másolási naplót kellett vezetni, amit rendszeresen ellenőriztek - nyilvánvalóan politikai okokból. Egyszer be kellett segítenem egy kollégának, valamilyen szakmai anyag stencilezésébben - ahhoz is a párttitkár jóváhagyása kellett, hogy a stencilgép közelébe mehessek.)
Másrészt, ha megnézed a mostanában kiadott könyveket, irgalmatlan katyvaszt találsz. Sok könyvkiadó egyáltalán nem ír ki copyright-ot (nekik szívük joga, hiszen a sajátjuk), de ahol találsz is olyat, ott is van némi összevisszaság. Mint írtam, és mint idézted is, nem tudom, hogy a hazai szabályozás mit ír erről.

Egyébként én is egyetértek abban Thomas RCszal, hogy a hosszú évszámlista csúnya, és zavaró. Abban már nem, hogy felesleges - oka kell legyen, ha így adták meg.

Más, szógálati közlegény: Az előbb ez a hozzászólásom az Opera enyhe lefolyású elhalálozása miatt duplán került a fórumba. Amikor a másodpéldányt kitöröltem, a fórum a téma első hozzászólásához továbbított, holott szerintem logikusan a törölt hozzászólás előtti bejegyzéshez kellett volna. Nem tudom, hogy ez most bug, vagy beépített szolgáltatás... Mit tudtok róla?
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
fberci
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2005.05.28. Szombat 1:00
Hozzászólások: 7388
Hozzászólás Elküldve: 2007.09.11. 21:32    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

HoremWeb írta:

Abban már nem, hogy felesleges - oka kell legyen, ha így adták meg.
Ha még esetleg valaki nem vette volna észre, akkor elmondom, hogy a phpBB nagyobb momentumait, történéseit jelölik. :)

HoremWeb írta:

Más, szógálati közlegény: Az előbb ez a hozzászólásom az Opera enyhe lefolyású elhalálozása miatt duplán került a fórumba. Amikor a másodpéldányt kitöröltem, a fórum a téma első hozzászólásához továbbított, holott szerintem logikusan a törölt hozzászólás előtti bejegyzéshez kellett volna. Nem tudom, hogy ez most bug, vagy beépített szolgáltatás... Mit tudtok róla?
Hát, amolyan a kettő között. Szándékos (nem bug), de nem állítom, hogy túlságosan kényelmes lenne. :)
_________________
Üdv.: fberci
Kereső | Szabályzat | phpBB3 telepítés/frissítés/konvertálás | Útmutatók | Olympus - phpBB3 | Kérlek, ne küldj privát üzenetet nem személyes dologgal kapcsolatban!

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Ceriak
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2005.06.14. Kedd 1:00
Hozzászólások: 1080
Hozzászólás Elküldve: 2007.09.12. 14:55    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

Idézet:

Sok könyvkiadó egyáltalán nem ír ki copyright-ot (nekik szívük joga, hiszen a sajátjuk)
Ez azért messze nem így van, ha a sajátját le is hagyhatja, de azért ott van a szerző, fordító, borítófestő stb. szerzői joga is...

Idézet:

Mint írtam, és mint idézted is, nem tudom, hogy a hazai szabályozás mit ír erről.
Hivatalos szabályozásról nem tudok, de a de facto szabványnak tekinthető Szerzők és szerkesztők kézikönyve az általam is írt formát javasolja.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2007.09.12. 21:53    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

Ceriak írta:

Idézet:

Sok könyvkiadó egyáltalán nem ír ki copyright-ot (nekik szívük joga, hiszen a sajátjuk)
Ez azért messze nem így van, ha a sajátját le is hagyhatja, de azért ott van a szerző, fordító, borítófestő stb. szerzői joga is...
Ebben megint igazad van, ennek ellenére az utóbbi időben meglehetősen gyakran találkoztam olyan könyvvel, aminél megtippelni sem tudhattam, hogy mikor adták ki, mert egyetlen évszámot sem találtam - sem a szerző, sem a többi felsorolt copyrightja nem volt megtalálható, vagy nem volt évszámmal jelölve. Ezért mertem a fenti, talán tényleg merésznek tűnő kijelentést írni. (A nevezett könyvek esetében arról volt szó, hogy a honlapunk könyvajánlójában, vagy a könyvekkel foglalkozó fórumtémában lett volna szükségem arra, hogy behatároljam, mikori lehet a kiadás. Ergo, kifejezetten valami évszámot kerestem - hiába.)

A másik válaszodra: köszönöm az információt!
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Ceriak
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2005.06.14. Kedd 1:00
Hozzászólások: 1080
Hozzászólás Elküldve: 2007.09.12. 22:04    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Mondjuk a kiadás évét a belső címoldalon (a könyv harmadik oldala) kellene feltüntetni az öt alapadat részeként. A könyvtári jegyzékek és bibliográfiák is szigorúan ez alapján készülnek.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2007.09.13. 22:58    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Bizony! Kellene... De nagyon kezdünk eltérni a témától. Igaz, hogy ez az Off fórum, de a topikból már erősen kilógunk.
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2006.09.29. Péntek 1:00
Hozzászólások: 4377
Hozzászólás Elküldve: 2007.10.24. 16:37    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Mi a helyzet, akkor ha valaki szépen eltünteti alulról a Powered by phpBB Group szöveget, és átteszi a <title> tagbe ? Akkor az eltávolításnak számít, vagy nem ?

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2007.11.07. 22:28    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Ha a html containerbe teszed, akkor nem biztos, de szentté sem fognak avatni érte a látogatóid. Egyébként az én értelmezésemben (ami egyáltalán nem biztos, hogy helyes!) ez ugyanaz az eset, mintha JavaScripttel rejtenéd el.
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
_zso2
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.07.25. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2029
Hozzászólás Elküldve: 2007.11.08. 06:39    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Én még mindig nem értem, mi a baj vele...
Ezzel is ugyanaz a helyzet, mint bármi mással, ami az igazán igényes webdizájnt jellemzi: a kevés több. Teljesen felesleges ódákat zengeni a kopirájtban, meg kell hagyni az eredetit, 1 sorral (4-5 szóval) kibővíteni, ha már annyira sajátodnak érzed, ilyen esetben esetleg 3 szóval megemlékezni, mi is volt az alap, és odatenni apró betűsen az oldal aljára.
Most őszintén, kit zavar, ha nem 1 sorban van? Kit érdekel, mennyit foglal ott lent, hiszen a lényeg, úgyis felette van, és úgysem az fog szemet szúrni a dizájban, hogy "Hűűű, ez gáz, itt 8 soros a kopirájt!"
És ha annyi? Akkor annyi.
Ki kell tenni, mert ezt kérik, jóhiszeműen, és én is elvárnám, ha én kérném, rosszúl esne, ha nem tennék meg. Ennyi, nem több, pont.
_________________
Tapasztalást pénzért venni vagy hagyományképpen kapni nem lehet - fizetni kell azért mindég és mindegyiknek.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2006.09.29. Péntek 1:00
Hozzászólások: 4377
Hozzászólás Elküldve: 2007.11.08. 11:17    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

_zso2 írta:

Én még mindig nem értem, mi a baj vele...
Ezzel is ugyanaz a helyzet, mint bármi mással, ami az igazán igényes webdizájnt jellemzi: a kevés több. Teljesen felesleges ódákat zengeni a kopirájtban, meg kell hagyni az eredetit, 1 sorral (4-5 szóval) kibővíteni, ha már annyira sajátodnak érzed, ilyen esetben esetleg 3 szóval megemlékezni, mi is volt az alap, és odatenni apró betűsen az oldal aljára.
Most őszintén, kit zavar, ha nem 1 sorban van? Kit érdekel, mennyit foglal ott lent, hiszen a lényeg, úgyis felette van, és úgysem az fog szemet szúrni a dizájban, hogy "Hűűű, ez gáz, itt 8 soros a kopirájt!"
És ha annyi? Akkor annyi.
Ki kell tenni, mert ezt kérik, jóhiszeműen, és én is elvárnám, ha én kérném, rosszúl esne, ha nem tennék meg. Ennyi, nem több, pont.
Majd meglátod, hogy mennyi helyet foglal egy 8soros copyright olyan táblázatba rakva, mint amin például a fórumok neve is rajta van ;).
Egyébként csináltam pár sablont másoknak, de nem zavart, hogy pár helyen le szedték a copyright-om (miszerint "Designed by Thomas RC").

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
_zso2
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.07.25. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2029
Hozzászólás Elküldve: 2007.11.08. 11:21    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Eleve nincs táblázatban. Így is kell hagyni. Egyébként meg ne a saját igényeid nézd. Ha valaki erre kér, szépen, akkor illik teljesíteni. Az, hogy téged nem bánt, még nem hatalmaz fel arra, hogy másoknak ne tedd meg.
_________________
Tapasztalást pénzért venni vagy hagyományképpen kapni nem lehet - fizetni kell azért mindég és mindegyiknek.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2006.09.29. Péntek 1:00
Hozzászólások: 4377
Hozzászólás Elküldve: 2007.11.08. 11:29    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
És Miért baj ha be teszem táblázatba ? Ha egyszer szebbé teszi a designet, akkor szerintem megéri táblázatba tenni (mármint div-be, csak most utalni akarok a táblázat szerűségre).

Idézet:

Az, hogy téged nem bánt, még nem hatalmaz fel arra, hogy másoknak ne tedd meg.
Ezzel egyetértek.

Amúgy továbbra is "leszögezném", hogy semmi bajom a copyright-tal, de ha már itt ez a téma, akkor szerintem a lehetséges eltüntetési, vagy áthelyezési variációkat ki lehetne tárgyalni.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
_zso2
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.07.25. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2029
Hozzászólás Elküldve: 2007.11.08. 11:44    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével

Thomas RC írta:

[...]Amúgy továbbra is "leszögezném", hogy semmi bajom a copyright-tal, de ha már itt ez a téma, akkor szerintem a lehetséges eltüntetési, vagy áthelyezési variációkat ki lehetne tárgyalni.
Önmagadnak mondasz ezzel ellent.
_________________
Tapasztalást pénzért venni vagy hagyományképpen kapni nem lehet - fizetni kell azért mindég és mindegyiknek.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Hozzászólások megtekintése:  

Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Hirdetés
Hirdetés