Időzóna: (GMT +2 óra) RSS - hozzászólások

WLAN, WDS, meg a törött bicskám

Szerző
Üzenet
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.04.24. 18:14    Hozzászólás témája: WLAN, WDS, meg a törött bicskám
Hozzászólás az előzmény idézésével
Adott egy emeletes családi ház, ahol a számítógépek zöme a felső szinten, egy routeren, kábellel csatlakozik a netre. A router (TP-LINK TL-WR941ND) WiFi-s, három antennás. A három antenna közül egy függőlegesen áll, kettő vízszintesen, egymással 90°-os szögben kitérítve. Ettől azt reméltem, hogy talán nagyobb hatékonysággal lát át a födémen a WiFi, de az eredmény elég hogyishíjákos lett.
Van egy régebbi SMC routerem is, szintén WiFi-s, és találtam rajta egy olyan szolgáltatást, hogy Wireless Distribution System (WDS), ami pont az ilyen problémák megkerülésére szolgál, azaz a router access pointként is használható. Ennek örömére elolvastam néhány tájékoztatót, amit a Google barátom a WDS beállításokról ajánlott, és megpróbáltam összehozni egy rendszerbe a két routert.
Az SMC-n a tűzfal, MAC-filter, WLAN MAC-filter, és minden egyéb ki van kapcsolva, DHCP ki van kapcsolva rajta, külső DHCP-szervernek be van állítva a TP-LINK, és az IP-címe fixen be van állítva XX.XX.XX.2-re (mivel a TP-LINK címe XX.XX.XX.1), és átjárónak az TP-LINK címe van megadva. A TP-LINK hálózatát a router felismerte, és felvette a WDS szolgáltatáshoz használható címként a TP-LINK MAC-címét (helyesen). Mindkét routeren azonos, zaj- és interferenciamentesnek tűnő csatorna van beállítva.

A TP-LINK-en nem találtam WDS lehetőséget, de a DHCP-nél letiltottam az osztható tartományból az SMC router (és a fix IP-s hálózati nyomtató) IP-címét, mint foglalt IP-ket. (Tehát az IP-tartományban engedélyezve van, csak nem oszthatja ki másnak.) A MAC-filterekbe beállítottam az SMC összes létező MAC-címét (WAN, WLAN, LAN), hogy véletlenül se okozhasson gondot ez sem. A leírások szerint ennek így működnie kellene - ha jól értem őket. Ennek ellenére az SMC és a TP-LINK nem kommunikál egymással, a ping elvész a kibertérben, és a földszinten csak az SMC árválkodik, net nincs, ha WiFi-zni támadna igényem. És nem értem, hogy miért.
Az elhelyezésről még annyit, hogy az SMC-nek találtam egy olyan helyet, ahol stabil 44%-ot lát a TP-LINK jeléből, tehát annak elégnek kellene lennie. (Az SMC-nek egyetlen, omnidikercionális [bocs a káromkodásért] antennája van, függőlegesre állítva.)
Azon a helyen, ahol az SMC router van, a notebookom csak akkor tud a netre csatlakozni a TP-LINK router WiFi-jére közvetlenül csatlakozva, ha az SMC routert leáramtalanítom...

Hozzáteszem, hogy mindkét router WPA2-SPK (AES) titkosításra van beállítva, azonos passkey van megadva rajtuk, és az egyszerűbb megkülönböztethetőség kedvéért ÉNWLANOM_1 és ÉNWLANOM_2 az SSID-jük (persze nem ez, de ilyen). Egy régi, 2004-re datált leírásban még az állt, hogy a WDS-en nem használható WPA2, de a későbbi leírások ezt nem említik sem pro, sem kontra.

Tudtok segíteni, hogy mi lehet a gond? Mivel időnként tapasztaltam behatolási kisérletet, a WPA2-ről, MAC-szűrésről nem szívesen mondanék le.

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.04.28. 13:55    Hozzászólás témája:
Próbáld WPA1+TKIP-pel (vagy egyszerűbb a "vacakolás" idejére levenni a titkosítást és ha minden működik, akkor próbálgatni, hogy melyikkel működik, melyikkel nem). Ezen kívül a két router SSID-je legyen egyforma és a csatornájuk (frekvencia) különbözzön, nehogy ütközés legyen.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
_zso2
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.04.28. 14:10    Hozzászólás témája:
Én a helyedben előbb összelőném mindenféle titkosítás nélkül a hálót, és ha úgy már megy, akkor kezdeném rá adagolni a titkokat...

A leírásod alapján szerintem mennie kellene a cuccnak. Próbáld ki azt, hogy ha a laptopodon ugyanazonak a beállításokat eszközlöd, mint az SMC routeren, és kap-e jelet, megy-e rajta a net?

Más ötletem egyelőre nincs. (és nem tudom, miért nem vettem észre ezt a hszólást előbb :) )

HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.04.28. 20:15    Hozzászólás témája:

Thomas RC írta:

Ezen kívül a két router SSID-je legyen egyforma és a csatornájuk (frekvencia) különbözzön, nehogy ütközés legyen.
Mindkettőtöknek köszi a titkosítás nélküli próbára vonatkozó tippet, elég komoly agyi rövidzárlat lehetett, hogy ez nem jutott eszembe :D Viszont Thomas RC, az idézett javaslatod - főleg a csatornákra vonatkozó rész - homlokegyenest ellentmond a tutorialokban olvasottaknak, úgyhogy ezt megtartom legrosszabb esetre. (Az SSID elvileg jobb, ha egyezik, de a leírások szerint lehet különböző - sőt, ha eltérő, akkor tudni lehet, hogy melyik routerre csatlakozik éppen a kliens gép.)
Sőt, jut eszembe: az SMC nem is hajlandó csatlakozni a másik routerhez, csak akkor, ha egyezik a csatornaszám.

Azt hiszem, megvan az esti program... :D

Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.04.28. 20:51    Hozzászólás témája:
Én ezt csak olyan routerekkel csináltam meg, melyek nem tudtak WDS-t, azoknál elég csúnyán bekavart, hogy egyforma csatornán működtek. Mindenesetre sok szerencsét az esti programhoz :D!

HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.04.29. 18:37    Hozzászólás témája:
Eljátszottam vele fél kettőig, de eredmény nuku. Kipróbáltam az eltérő csatornát is, de akkor hogyan látná egymást a két router? Repeater módban kellene üzemelniük, azaz nincs fémes összeköttetés a kettő között.

HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.04.30. 21:02    Hozzászólás témája:
Szög van a fejemben. A TP-Link kezelőfelülete ütötte bele. Ugyanis azon nincs WDS beállítási lehetőség, viszont AP*-k csatlakozhatnak rá elvileg, mert a statisztikákban jelzi azt is, ha AP van rajta, sőt, azt is, hogy bridge, vagy repeater.
Most akkor ha az SMC WDS-en beszélgetni próbál vele, akkor az én logikám szerint AP-ként fel kellene ismernie. Nagyon rosszul látom a dolgot?

*AP = Access Point

Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.04.30. 21:24    Hozzászólás témája:
Elmondom lakáson belül hogyan vannak nálam a routerek, hátha egy bizonyos részlet ötletet hoz.

Van két router, egy alul egy felül és vezetékkel vannak összekötve (mivel ez könnyen megoldható volt). Mindkettő D-Link, egyik sem tud WDS-t. Nevezzük a modemhez kacsolódó routert 1-esnek, az 1-gyeshez kapcsolódót 2-tesnek.

Az 1-gyest beállítottam, mintha csak 1router lenne a háztartásban. A 2-tes router LAN portját rákötöttem UTP kábellel az 1-gyes router egyik LAN portjára, majd kikapcsoltam a DHCP-t és átállítottam az IP címét (192.168.0.1-re, és az 1-gyes IP címe 192.168.1.1, a miérteket régebben már leírtam :)). Titkosítást nem, MAC szűrést viszont használok az 1-gyes routeren és a Wireless Bridging ki van kapcsolva mindkettőn biztonsági okokból.

HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s

Hozzászólás Elküldve: 2009.05.06. 19:03    Hozzászólás témája:
Thomas RC: pont nem erre lenne szükségem. Nálad fémes kapcsolatban van a két router, nálam az kivitelezhetetlen. Itt össze kellene rezegniük. :) Egyébként ez a megoldás nálam is teljesen jól működött, csak nem kellett. Egyébként ebben az esetben tényleg hasznos, ha eltérő csatornán van a két WiFi, mert összekócolhatják egymást. (Szakszerűbben szólva interferálhatnak.)

Hozzászólások megtekintése:  

Időzóna: (GMT +2 óra) RSS - hozzászólások
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Hirdetés
Hirdetés