Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások

Fórum backup

Hogyan csinálsz adatbázis-mentést?

A fórum AVP-felületén 32% 32% [ 8 ]
phpMyAdmin, vagy más, hasonló segítségével 60% 60% [ 15 ]
A tárhelyszolgáltató csinálja a mentést 8% 8% [ 2 ]
Külső cég csinálja a mentést 0% 0% [ 0 ]
Összes szavazat : 25
Szerző
Üzenet
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2009.06.01. 11:40    Hozzászólás témája: Fórum backup
Hozzászólás az előzmény idézésével
Párszor találkoztam olyan esettel, hogy a biztonsági mentésről kiderült, hogy nem lehet belőle visszaállítani a fórumot, és saját tapasztalatom, hogy egyes táblákat csak akkor tudok ténylegesen lementeni, ha részletekben szedem le, különben egy valójában üres tábla van a mentésben. Ezért kiváncsi lennék, hogy ti hogyan szoktatok biztonsági mentést csinálni, illetve milyen buktatókkal találkoztatok már (és azokat hogyan lehet elkerülni)?
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Thomas RC
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s


Csatlakozott: 2006.09.29. Péntek 1:00
Hozzászólások: 4377
Hozzászólás Elküldve: 2009.06.01. 12:43    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Minden második nap a fórum admin felületéről, illetve minden hónap végén phpMyAdminból. Mivel a fórum AVP felületéről szoktam többet csinálni, ezért arra szavaztam. Ha fizetős tárhelyem lenne, akkor minden bizonnyal beállítanék egy napi MySQL backupot (cronnal, ha van rá lehetőség) és a szerverről minden hónap végén letölteném a legfrissebb mentést.

Ezzel a "A tárhelyszolgáltató csinálja a mentést" lehetőséggel az a baj, hogy több ismerősömnek volt olyan problémája, hogy a fizetős tárhelyszolgáltatójuk orrba-szájba ígérte, hogy napi backup lesz az adatbázisról, bármikor vissza tudják állítani, stb. Aztán amikor meg kellett volna, akkor nem volt backup, merthogy a szolgáltató kijelentette, hogy csak néha-néha csinálnak mentéseket (az ügyfél persze abban a tudatban volt, hogy napi szinten, és mindig). Szóval az ilyenekben én nem bíznék, lehet, hogy az egész csak azért van, hogy az adott céget válasszad ki, amikor tárhelyszolgáltatót keresel.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
fberci
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2005.05.28. Szombat 1:00
Hozzászólások: 7388
Hozzászólás Elküldve: 2009.06.01. 13:48    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Az melyik kategóriába tartozik, hogy a tárhelyszolgáltató admin felületén én magam kezdeményezem a mentést (mindenről egyszerre: az összes adatbázisról és az egész tárhelyről), amit automatikusan átmásol scp-n keresztül egy másik szerverre? :)
_________________
Üdv.: fberci
Kereső | Szabályzat | phpBB3 telepítés/frissítés/konvertálás | Útmutatók | Olympus - phpBB3 | Kérlek, ne küldj privát üzenetet nem személyes dologgal kapcsolatban!

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
_zso2
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.07.25. Kedd 1:00
Hozzászólások: 2029
Hozzászólás Elküldve: 2009.06.01. 16:56    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Ugyanaz nálam is a helyzet, mint fberci-nél. A tárhelyhez tartozó cron csinálja a napi mentéseket, amely cron-t én állítottam be :)
_________________
Tapasztalást pénzért venni vagy hagyományképpen kapni nem lehet - fizetni kell azért mindég és mindegyiknek.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2009.06.02. 00:18    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Hát, ha külső közreműködés nélkül hozzá tudsz férni, akkor szerintem phpMyAdmin-ekvivalens. :) Elvégre ha a tárhelyszolgáltatónál zűr van, akkor a phpMyAdmin valószínűleg helyreállítani se tud, vagyis ott vagy, mintha nálad lenne a backup (ha nem tartod egyenrangúnak a helyzetet, akkor hozzáteszem, hogy egy elfüstölt HDD-n, sérült servo track-es DVD-n, stb.*) - viszont nem vagy úgy a tárhelyszolgáltató kénye-kedvének kitéve, mint a Thomas RC rossz példa esetén. (Mármint a szolgáltatók mutatta rossz példa...)

*Ilyen horror akár elő is fordulhat - merthogy a legtöbb adatmentéses CD, DVD csak akkor árulja el, hogy olvashatatlan, amikor kijön a HDD-ből a füst... A legszebb az volt, amikor a munkahelyi gépem megsínylett egy áramszünetet, és két pendrive, egy CD és egy hordozható HDD sem volt elég egy fájlnak a helyreállítására. (Mindegyikre készült róla mentés.)
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
syska
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2007.11.20. Kedd 14:52
Hozzászólások: 1484
Hozzászólás Elküldve: 2009.06.02. 14:14    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Én ritkábban a phpmyadminból és sűrűbben az AVP-ből. :)
_________________
Vízipipa Fórum - Az ország első és legnagyobb vízipipás fóruma! Folyamatosan moderált és mindig találhatsz érdekes témát! :)
Vízipipa - Az ország első és legnagyobb vízipipás közössége. Legtöbb infó a vízipipáról, legnagyobb fórummal és a legtöbb cikkel!
Vízipipa Blog - Egy blog, melynek fő témaköre a vízipipázás! Minden információ: tippek, hírek a hazai és külföldi fronton, dohány tesztek és miegymás!

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2009.06.02. 20:42    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Nem tudom, mi lehet az oka, de nekem az AVP-ről készült mentések rendre használhatatlanok. Ha (freeweben) phpMyAdminból mentek, akkor is a posts táblát ezer soros darabokban kell mentenem, hogy ne üres rekordok jöjjenek le. De legalább kitapasztaltam, és szerencsére nem olyankor, amikor vissza kellett volna állítanom az adatbázist a hibás backupból. :)
(Történetesen lehúztam az adatbázist localhostra, és ott tanulgattam rajta különféle SQL-utasításokat. Sajnos még nem túl bonyikat... De ahhoz elég volt, hogy rájöjjek, milyen könnyű hibás backupot csinálni.)
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
kiscsibe33
Kezdő phpBB-s
Kezdő phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2011.01.07. Péntek 12:44
Hozzászólások: 46
Hozzászólás Elküldve: 2011.01.08. 15:43    Hozzászólás témája: Adatmentés
Hozzászólás az előzmény idézésével
Sziasztok!

Most ismerkedem csak a PhpBB-vel, azt szeretném kérdezni, hogy hogy a legcélszerűbb napi mentést csinálni a szerverre felinstallált fórumról.

Mert a fórum AVP-ben a kimentés csak bizonyos fájlokat, könyvtárakat ment le (még ha mindent ki is jelöltem).
Ezt úgy próbáltam, hogy egy ingyenes tárhelyre telepítettem fel a PhpBB 3.0.8-at, kimentést végeztem az AVP-vel.

Egy másik tárhelyre is installáltam a PhpBB 3-at, és ott visszaállításra kattintva az AVP-.ben,
például a következők hiányoztak:
prosilver-se téma - ami az eredetiben telepítésre került,
a fórum képek, amit feltöltöttem az images mappába,
a felhasználói avatargaléria.

Ezeket manuálian letöltöttem, és felmásoltam a másik szerverre, így már olyan volt mint a másik.

Szóval ebből az jön ki számomra, hogy magáról a teljes fájlrendszerről érdemes másolatot készíteni (már működő installált állapotban).

Persze ezt nem másolhatom fel gond esetén a másik szerverre, mert ott nyilván mások a szerverrel kapcsolatos alapbeállítások. De ha ugyanarra a szerverre tölteném vissza egy az egyben, akkor olyan lenne, mint a mentetlen állapot. Jól gondolom?

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
kiscsibe33
Kezdő phpBB-s
Kezdő phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2011.01.07. Péntek 12:44
Hozzászólások: 46
Hozzászólás Elküldve: 2011.01.08. 15:48    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Azért is érdeklődöm, mert erről az ingyenes szerverről át fogunk térni a fizetősre,
és kérdés, hogy miket másoljak át okvetlen?

És mik azok, amiket ha átmásolok, akkor abból gondok adódhatnak?

Köszönöm a segítséget.

(eddig azt látom lehetőséget, hogy ftp klienssel csatlakozom (Filezilla -Ubuntu linux alól) és azzal töltöm le a fórum mappáját. - és ha kell visszatöltöm. - az ingyenesen amúgy van CPanel, a fizetősön nincs, ezért ezt egyenlőre a Filezillával tudom elérni (nautilus, gftp hibával működik megfigyelésem szerint).

Amúgy a fizetős szerveren van napi mentés, ami az előző napit felülírja, de ahhoz csak olvasási jogom van, de letölteni már nem tudom. Ezért lenne jobb, ha magam gondoskodnék a napi mentésről.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
kiscsibe33
Kezdő phpBB-s
Kezdő phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2011.01.07. Péntek 12:44
Hozzászólások: 46
Hozzászólás Elküldve: 2011.01.08. 17:32    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Olvasom a Fórum átköltöztetése útmutatót, de ez phpBB 2 -re lett írva.
Azért is kérdezem, hogy phpBB 3 esetében mire kell figyelnem.

Tudom, hogy kettőt is kérdeztem egyszerre, vagy többet (bocsánat).

A phpBB 3 esetében úgy tűnik, ha másik szerverre teszem át a fórumot nem kell phpMyAdmin-nal exportálni, importálni, mert ezt az AVP elvégzi nekem a kimentés, visszaállítás funkcióval?

Most a másik (fizetős) szerveren úgy fest minden megy, mint a másikon. Csak nem szeretném, hogy hozzá nem értésemből adódóan később hibákba ütközzek.

Most még mindkét szerveren elérem az adatokat, ha kell újra tudom csinálni, fájdalom nélkül az adatok átvitelét.

No, sok leszek már.
Megvárnám a válaszokat, aztán még kérdeznék.

Elnézést, ha ezek már szerepelnek valahol a fórumban (csak nem találtam még rá).

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
kiscsibe33
Kezdő phpBB-s
Kezdő phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2011.01.07. Péntek 12:44
Hozzászólások: 46
Hozzászólás Elküldve: 2011.01.11. 22:03    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Akkor kontárkodom, és meglátjuk mi lesz.
Eddig minden rendben működik.

Köszönöm az alkotóknak ezt a nagyszerű fórum-formát, és a fordítóknak hogy lehetővé tették hogy anyanyelvünkön fórumozhassunk.

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2011.01.11. 23:49    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
  • Az AVP alól fájlokat nem tudsz menteni, csak az adatbázist, ezért nem vitte át a csatolt fájlokat, képeket, stb.
  • A teljes mentéshez a fájlrendszert ftp-n kell mentened, az adatbázist phpMyAdminban.
  • A költözésre ugyanazok vonatkoznak, mint a phpBB2 esetében: az új helyre húzz fel egy szűz fórumot, a fájljait (teljes fájlrendszert, a config.php kivételével!) írd felül a korábbi helyről lementett fájlokkal, aztán importáld be az új helyére a régi adatbázist. Nekem még mindig nem sikerül bíznom az AVP mentő és visszatöltő eszközeiben, úgyhogy ezt is szigorúan phpMyAdminből szoktam, és ellenőrzöm legalábbis a fájlméreteket, de szúrópróbaszerűen belenézek a fájlokba is. Ha phpMyAdmin-ban mentesz, akkor jelöld ki, hogy a DROP TABLE, IF NOT EXISTS parancsokat is csatolja hozzá. Figyelj a karakterkódolás beállítására!
  • Az előzőből talán kiderült, hogy a szerverrel kapcsolatos beállításokat a config.php tárolja. Egyes beállításokat az AVP-n még módosítani kell, vagy, ha ahhoz nem jutsz hozzá, akkor a phpMyAdmin-ban a sajátelőtagod_config táblában. (Cookie domain, elérési út, ilyenek).
  • A "mit másoljak át" kérdésre a biztonságos válasz az, hogy mindent. Ha nagyon bátor vagy, és számít a két másodperc, amit nyersz vele, akkor kihagyhatod az olyan egzotikus táblákat, mint a:
    - disallow (tiltott usernevek),
    - extensions + extension-groups (fájlkiterjesztések - az AVP-n újra be kell állítani a csatolmányokhoz),
    - forums-watch (elvesznek a feliratkozások),
    - log (moderátori és admin naplók elvesznek),
    - reports + reports_reasons (be- és feljelentések elvesznek),
    - search_results + search_worldlist + search_wordmatch (elvesznek a keresési beállítások, de ezeket AVP-ről hamarabb újra lehet építeni, mint a gigászi táblákat mozgatni - ezek kihagyásának van a legnagyobb értelme),
    - sessions + session-keys (nem biztos! Tudtommal a folyamatban lévő munkamenetekről tárol információt, de egy költözésnél ne legyen már folyamatban munkamenet),
    - styles_imageset_data + styles_template_data táblák (azokat a megjelenésen végzett módosításokat tárolja, amit az AVP-n végeztél el, és nem a fájlrendszerben – általában mindenki a fájlrendszert szereti matatni, úgyhogy ezek általában üres táblák - azaz nem nyersz, nem veszítesz, ha kihagyod őket),
    - warnings (usereknek adott figyelmeztetések elvesznek),
    - words (szócenzúra elvész),
    - zebra (barát-haragos beállítások elvesznek). Ja, és van még a
    - sitelist tábla, amiről fogalmam sincs, mit csinál, de még az életben nem láttam benne adatot. :)
  • Milyen fájlokból adódhatnak gondok: ha fertőzöttek. Olyat ne másolj át. Meg a config.php-t se. Minden más oké.

Remélem, hogy még nem késő a reakció. ;)
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
kiscsibe33
Kezdő phpBB-s
Kezdő phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2011.01.07. Péntek 12:44
Hozzászólások: 46
Hozzászólás Elküldve: 2011.01.12. 10:52    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Köszönöm Horemweb!

Jegyeztem.
Féltem attól, hogy a fájlok felülírásával gond adódhat, így egyenlőre csak a fórumképeket, az avatar uploadokat másoltam át és az AVP-s mentés- helyreállítást vittem át.

De ezek alapján, amikor meg lesz a költözés, megcsinálom mindezt.

Köszönöm!
Üdv!

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
kiscsibe33
Kezdő phpBB-s
Kezdő phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2011.01.07. Péntek 12:44
Hozzászólások: 46
Hozzászólás Elküldve: 2011.01.31. 10:53    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
Nos, fórumunk átköltözött sikeresen. Köszönöm írásod Horemweb!

Most a mentéseket jellemzően naponta csinálom:
-- ftp-n keresztül a nyilvános web részt: másolom (kivéve a stat és error mappákat - arra nincs is irási jogom)
-- és myphpadmin-on keresztül adatbázis mentés,
-- és AVP mentés.

Vagy ez túlzás? Meg hogy naponta?
Nálad mi a gyakorlat?

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
HoremWeb
Gyakorlott phpBB-s
Gyakorlott phpBB-s
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.18. Vasárnap 1:00
Hozzászólások: 2400
Hozzászólás Elküldve: 2011.02.01. 00:01    Hozzászólás témája:
Hozzászólás az előzmény idézésével
A napi ftp mentés szükségességét nem látom át - azt akkor kell csak menteni, ha megváltozhat. Vagyis elég azokat a könyvtárakat mentegetni rendszeresen, ahová a felhasználók feltölthetnek fájlokat: images/avatars/uploads (fejből írom, nem biztos, hogy jól) és a files/uploads könyvtárakat. (Általában azokat, amiket 777-es jogosultságra kell állítani a telepítéskor.)

A phpMyAdminon keresztül végzett mentés elvileg kiváltja az AVP-n keresztüli mentést, de ártani sose árt a redundancia, ha adatbiztonságról van szó. (Nem programozásról, kifejezetten biztonsági mentésekről - egyéb esetekben persze leggyakrabban kerülendő! ;) Mielőtt valaki műveltebb a fejemet veszi... :D)

A mentés szükséges gyakorisága a fórumod forgalmával és fontosságával kell arányos legyen.Egy nagy forgalmú, tudásbázis-jellegű fórumon célszerű naponta menteni, míg egy csetelésre, napi kapcsolatokban érdekes, de hamar avuló tartalmú fórumon már elég lehet ritkábban. De ez mindig a forgalomtól is függ.

Fel lehet úgy is tenni a kérdést, hogy "mennyit fizetnél azért, hogy a fórumod biztonságban legyen?" - majd ezt átszámolni a ráfordított időre és energiára.

Az adatbázismentéseknél nekem az volt egy nagy lecke, amikor nem is olyan régen elveszett a fórumomról minden, és a mentésekről kiderült, hogy az utóbbi egy évben mindig üres post táblákat sikerült letölteni. Ezért szajkózom azt, hogy nem elég menteni, ellenőrizni is kell időnként a mentések tartalmát. (Nekem azóta az vált be, hogy a posts táblát 1000 soros részletekben mentem. Minden más tábla mehet egyben. Néhány mentésenként megpróbálom a letöltött adatbázist betölteni egy saját gépen futó phpBB-be, ami az éles fórum másolata. Ha sikerül, jó a mentés. Általában sikerül.)

Örülök, ha hozzájárulhattam a sikeres költözéshez! :)
_________________
Élet, üdv, egészség! - HoremWeb

Kép KEMET = Az Ókori Egyiptom

Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Hozzászólások megtekintése:  

Időzóna: (GMT +1 óra) RSS - hozzászólások
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Hirdetés
Hirdetés